Glukokortikoidlerin neden olduğu hipokampal hasarda nitrerjik ve glutamaterjik sistemlerin olası rollerinin sıçanlarda incelenmesi
Searching possible role of nitrergic and glutamergic systems in hippocampal injury caused by glucocorticoids in rats
  1. Tez No: 158263
  2. Yazar: EMRE KIZILTAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LÜTFİYE EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Bu çalışmada; stres ilintili bozukluklarda öğrenme ve bellek işlevlerinde aksaklık olması, bu işlevlerin yer aldığı hipokampusun giderek hedef doku durumuna gelmesi, strese yanıt olarak glukokortikoidlerin aşırı salınımınm bu dokuda yapısal değişiklikler oluşturması ve bu değişikliklerin eksitatör amino asit glutamat ile ilişkisi verilerinden hareket ederek glutamalm NMDA reseptörlerini uyarıp sentezini sağladığı nöronal nitrik oksitin (nNOS) hipokampusta ekspresyonunun incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla sıçanlara 2 hafta boyunca şiddetli olmayan stres düzeyinde (20 mg/kg/gün) kortikosteron, özgül nNOS inhibitörü 7-Nitroindazol ( 7-N1) (20 mg/kg/gün) ve nonkompetitif NMDA reseptör antagonisti MK-801 (0.1 mg/kg/gün) uygulanarak hipokampal nNOS ekspresyonu incelendi. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında kortikosteron, 7-N1 ve MK-801 'in tek basma uygulamalarının nNOS ekspresyonu üzerine istatistiksel olarak anlamlı etkisinin olmadığı görüldü. Buna karşılık gerek kortikosteron+7-NI gerekse kortikosteron+MK-801 uygulanan gruplarda nNOS ekspresyonunun kontrol ve kortikosteron gruplarına göre anlamlı olarak azaldığı saptandı (pO.001). Sonuç olarak kortikosteron. 7-NI ve MK-801 tek başına uygulandıklarında nNOS ekspresyonunda değişiklik oluşturmazlarken kortikosteron+7-NI ve kortikosteron+MK-801“in birlikte uygulamalarında nNOS ekspresyonunun anlamlı bir şekilde azalması dikkat çekicidir. Gerek özgül nNOS inhibitörü 7-NI ve gerekse nonkompetitif NMDA reseptör antagonisiti MK-801”in hipokampusta nNOS ekspresyonunu kortikosteron ile birlikte uygulandıklarında anlamlı derecede azaltmaları strese/glukokortikoidler-bağlı hipokampal“dendritic rcmodeIling”'de nNOS'un ve NMDA reseptörlerinin rolleri olduğunu düşündürmektedir. 27
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to explore the expression of neuronal nitric oxide (nNOS) in hippocampus. The synthesis of neuronal nitric oxide is induced by glutamate through the stimulation of NMDA receptors. The data about the dysfunction of memory and learning in stress related disorders, the role of hippocampus as a target tissue where these functions are located, the structural changes in hippocampus as a result of hypersecretion of stress hormone glucocorticoids and the relation of these changes with glutamate, an excitatory amino acid will be taken into consideration. We administered corticosteron (20 mg/kg/day), 7-Nitroindazol (7-NI), a specific nNOS inhibitor (20 mg/kg/day) and MK-801 which is a non-competitive NMDA receptor antagonist (0.1 mg/kg/day) for 2 weeks at nonsevere stress levels and we studied hippocampal nNOS expression. When corticosteron, 7-NI and MK-801 were administered alone, there was not a statistically significant impact on nNOS gene expression, compared with the control group.