Euphorbia helioscopia L. bitkisinin biyoaktif bileşiklerinin izolasyonu ve yapı tayini
Isolation and structure determination of bioactive compounds of Euphorbia helioscopia L.
  1. Tez No: 158264
  2. Yazar: ASLI BARLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada Euphorbia helioscopia L. (Euphorbiaceae) bitkisi kimyasal bakımdan incelenmiş ve izole edilen tüm maddeler kardiovasküler aktivite ve bazıları da (A 2780) ovaryum kanseri sitotoksisite testlerine tabii tutulmuştur. Bitkisel materyal metanol kullanılarak maserasyon yöntemi ile ekstre edilmiştir. Bu ekstre bir ayırma hunisi yardımı ile önce petrol eteri ve daha sonra diklormetan ile ekstre edilerek iki kısma ayrılmış ve kardiovasküler aktivite gösteren petrol eteri ekstresi ile çalışılmıştır. Tek maddeleri elde etmek için petrol eteri ekstresi sütun kromatografîsinde fraksiyonlandırılmış ve her fraksiyon ince tabaka kromatografîsinde içerdiği maddeler bakımından kontrol edilmiştir. Tek maddelerin saflaştırılması işlemlerinde preparatif ince tabaka kromatografisi ve sephadex LH-20 kullanılmıştır. Toplam 7 bileşik elde edilmiştir. Bileşiklerden bir tanesi diterpen, dört tanesi triterpen, biri de steroit yapıdadır. Tüm bileşiklerin yapılan spektroskopik yöntemlerden [UV, İR, !H NMR, 13C NMR (APT, DEPT), 2D NMR (HMQC, HMBC, COSY) ve kütle spektroskopisi (EI-MS, FAB+)] yöntemlerinden faydalanılarak yapılmıştır. Tüm spektral bulgular ayrıntılı olarak açıklanmıştır. îzole edilen bileşiklerden sikloartanol, 24-metilensikloartanol, 24- metilensikloart-3-on, stigmast-4-en-3-on ve lup-20(29)-en-3-asetat Euphorbia helioscopia L. bitkisinden ilk kez izole edilmişlerdir. İzole edilen maddelere kardiovasküler aktivite testleri uygulanmış, euphornin, lup-20(29)-en-3-asetat ve stigmast-4-en-3-on bileşiklerinin arteriyel kan basıncı üzerinde düşürücü etkileri olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca euphornin ve 24-metüensikloartanolu 2780 ovaryum kanserine karşı yapılan sitotoksisite testlerinde orta-zayıf derecede aktivite gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this study, Euphorbia helioscopia L. (Euphorbiaceae) was investigated chemically and all the isolated substances were tested regarding to cardiovascular activity and some of them were experienced in the human ovarium cancer (A 2780) sitotoxic bioassay. Plant material was extracted by using methanol according to maseration method. This extract was separated into two phases in a separatory runnel by using petroleum ether and then extracting with dichloromethane. Cardiovascular active petroleum ether extract was studied. Petroleum ether extract was fractionated in column chromatography for eluating each substance and each fraction was controlled in thin layer chromatography regarding to contents. Preparative thin layer chromatography and sephadex LH-20 methods were used to purify single compounds. Totally 7 compounds were isolated. One of these compounds was diterpene, four were triterpenes and one was a steroid; their structure were determined using several spectroscopic methods [UV, Ht, *H NMR, 13C NMR (APT, DEPT), 2D NMR (HMQC, HMBC, COSY) and Mass spectroscopy (EI-MS, FAB+)] and all the spectral data were discussed in detail. Cycloartanol, 24-Methylenecycloartanol, 24-Methylenecycloart-3-one, Lup- 20(29)-ene-3 -acetate, Stigmast-4-ene-3-one were isolated for the first time from Euphorbia helioscopia L.. It was determined that lup-20(29)-ene-3 -acetate, euphornin and stigmast-4-ene-3-one had reducing effect on arterial blood pressure as a result. In addition, euphornin and 24-methylenecycloartanol showed mild- weak activity against to (A 2780) human ovarian cancer in sitotoxic bioassay. 119