Türk otomotiv sektörü içinde otomobil sanayiinin yeri ve önemi
  1. Tez No: 15832
  2. Yazar: LEVENT YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Otomotiv Sanayii bütün dünyada ekonominin lokomoti fi olarak görülmekte, büyük iş hacmi ve istihdam yaratı cı etkisinin yanında pek çok sanayinin gelişmesinde araç o 1 arak kullanılmaktadır. Otomobil üretimi Otomotiv Sektörü içinde önemli bir yere sahiptir. Sektör bugünkü durumuna otomobil sanayii nin gösterdiği aşamalarla ulaşmıştır. 19. yüzyılın sonlarında Avrupa'da doğan otomobilin gelişimi A.B.D.' de gerçekleşmiş, zamanla Batı Avrupa' lı ve Japon üreticilerde bu sanayi dalında önemli gelişme ler kaydederek dXinya pazarlarına hakim olmuşlardır. Türk Otomotiv Sanayii1 nin temelleri ise 1950'lerde atılmıştır. Sektör içinde başı çeken otomobil sanayii 1960'ların ilk yarısında montaj üretimiyle faaliyete başlamış ve zamanla gelişerek günümüzde ^95 yerli kat kıyla üretim yapan bir seviyeye ulaşmıştır. i i Petrol krizi, hükümetlerce alman çeşitli karar ve tedbirler ile ithalattan zaman zaman etkilenen otomobil sanayii gelecekte, model zenginliği olan teknik açıdan ilerlemiş, rekabete açık ve ihracata yönelen bir yapıya kavuşma amacındadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The car industry has been considered as a locomotive of the economics all over the world and it has got an effect of providing a great volume of business and employ ment as well as it has been used as a means in the deve lopment of the many industrial fields. The car production has an important place in the car sector which has reached its present situation with the improvement in the car industry. The development of the car which was first produced in Europe in the last half of the nineteenth century has come out in the United States, but the West-European and Japanese car manufacturers have dominated the world mar kets, by having the important improvements in this in dustrial field. The Turkish car industry was founded in 1950 s. The car industry which was at the head of the sector became active with the assembly production in the first half of I960 s and by developing gradually in the present, it has reached a level which produces 95 İ° of the domestic contribution. Affected by oil crisis, the decisions made and the precautions taken by the gaverments and the importing, the car industry is aiming at obtaining a level that, in the future, will have a variety of the models; will have improved in terms of the technical field will be open the competition and directed to wards +Vio <>s~. - «.-.--