1985-1990 yılları arasında Eskişehir Rehberlik ve Araştırma Merkezi inceleme bölümüne yapılan başvuruların incelenmesi
- Tez No: 15833
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET KONROT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Özel Eğitimde tanılamanın ve uygun eğitime yönlendir menin yapıldığı Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinin bir değerlendirmesinin yapılarak ileriye yönelik projeleri oluşturacak kişi ve kurumlara yararlı olması sağlanmalıdır. Bu araştırmada Eskişehir Rehberlik ve Araştırma Merkezi İnceleme Bölümüne 1985-1990 yılları arasında olan başvuruların yaşı, cinsiyeti, engel durumu, geliş biçimi ve yönlendirilme şekli niceliksel olarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları şöyle özetlenebilir: 1985-1990 yılları arasında 2882 vaka incelenmiştir. %36,3'ü kız, ?o6 3,7'si erkek olan bu vakaların ?o6 9,3 ile 6-10 yaş grubunda yoğunlaştığı ve ?o47,4 ile de okul yönlendirmelerinin oluşturduğu görülmüştür. Başvuruların toplam %64,1'i için çeşitli eğitim tedbirleri alınmış, 3536, 9'u da örgün eğitim dışına yönlendirilmiş olup, çoğunlukla aile eğitimi verilmiştir. Vakaların %8,1'ini İşitme, ?o0,8'ini Görme, %7,7'sini Konuşma, ?o2,8'ini Bedensel Yetersizliği Olan, ?o25'ini Uyum Sorunu Olan engelliler ve %55,8'ini de Zihinsel Yönden İncelenenler oluşturmuştur. Zihinsel Yönden İncelenenler grubunda ?a35 ile Eğitilebilir, ?o26,6 ile Ağır öğrenir, %11,Q ile Normal, ?ol2,8 ile öğretilebilir ve ?o7,6 ile Üstün Zihin Seviyesinde olanlar bulun maktadır. 1988 yılında başvuruların yoğunlaştığı anlaşılmıştır. Eskişehir Rehberlik ve Araştırma Merkezinin okul ve aile tarafından, engelli çocukların eğitim' sorunlarını çözmede yararlanılacak kurum olarak benimsendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Guidance and Research Centers, where with special education the didgnosis and directing to appropriate education has been done, are estimated in order to be beneficial for people and associations that are trying to establish the future projet. At this research the applications to Eskişehir Guidance and Research Center between the years 1985 and 1990 are estimated qualitatively according to age, sexuality, handicap attitude, and etc. Discoveries of this research have been outlined as follows. 2882 cases have been investigated between the years 1985 and 1990. 36,3 percent of these cases were femole and 63,7 percent mole. It has been seen that 69,3 percent of these cases were cancentrated at 6-10 age group and 47,4 percent directed from the school. For 64,1 percent of total applications different precautions are taken and 36,9 percent are directed to intensive education and for the most of these family education is given. 8,1 percent of these cases consist of heaning hose, 0,8 percent of impaired vision, 7,7 percent öf speech impairment, 2,8 percent of physical handicap, 25 percent of adaptation handicap and 55,8 percent of mental disturbance. 35 percent of those who were investigiited from point of mentality, view are found to be educateble. 26,6 percent learn slowly, 17,8 are normal, 12,8 percent instructable and -7,6 percent are very intelligent. It has been understood that in 1988 the applications are concentrated. It has been seen that Eskişehir Guidance and Research Center was accepted by school and family as an association which helps to solve the educational problems about handicap children.