Güneydoğu Anadolu projesinin tarıma yönelik politikaları
  1. Tez No: 15831
  2. Yazar: EMİNE DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Güneydoğu Anadolu projesi (GAP) ülkemizin bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük kalkınma projelerinden birisidir. Bu proje Fırat ve Dicle nehirleri üzerine oturtulan, muhtelif safhalarda devreye sokulmak üzere planlanmış ve inşaatı sürmekte olan enerji ve sulamaya yönelik 13 alt temel projeden oluşan 22 baraj ve 1 9hidroelektrik santralının inşaasını öngören bir yatırımlar zinciridir. Sulamanın tam gelişmesi ile bölgede toplam 1.7milyonhektaralaasulutanmaaçılmasıve 27 milyar kW saatlik enerji üretilmesi planlanmaktadır. GAP projesi Fırat ve Dicle nehirleri üzerinde yapımı öngörülen barajlar, hidroelektrik santralleri ve sulama tesislerinin yanı sıra Tarım, Sanayi ve diğer sektörleride kapsayan entegre bir projedir. Bu proje bölgenin ekonomik ve sosyal hayatını büyük çapta etkileyecek ve beraberinde birçok sektörün gelişmesini gündeme getirecektir. GAP'ın tamamlanmasıyla bölgenin ve ülkemizin sosyal kültürel ve ekonomik yapısında, büyük gelişmeler ve değişmeler meydana gelecektir. GAP'ın meydana getireceği yüksek tarım ve sanayi potansiyelinin Türk ekonomisine eklenmesi, ülke refahım artıracak gelir seviyesini yükseltecektir. GAP'ın tam gelişmesi meydana gelecek artışla geçilecek ve tarımsal üretimde ikinci bir Türkiye yaratılmış olacaktır. Bölgede meydana gelmesi muhtemel üretim artışının değerlendirilmesinde, tarıma dayalı sanayi tesislerinin kurulması büyük önem arz etmektedir.Bölge kaynaklarının geliştirilmesi yerli ve yabanca, sermayeye yatırım imkânı sağlayacaktır. Bölgede öncelikle un Ye unlu gıda, deri, bitkisel ve hayvansal yağlar sanayiinin ve diğer birçok sanayi dallanılın gelişmesi beklenmektedir. Ancak projenin beklenen sonuçlan verebilmesi için ürünlerin pazarlanmasında önem verilmelidir. Çünkü üretim ancak pazarlama ile bir anlam taşıyacaktır. GAP'ın uygulamaya konulması ile bölgenin tarımsal yapısında meydana gelecek değişiklik beraberinde özel bir kredileme sistemimde gerekli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY SoutheasternAnatoliaProject (GAP) is the biggest development project realized by the young Turkishrepubiic. This project, is composed of 13 lower part projects which are planned to be finished in various times containies the construction of 22 dams and 19 hydroelectric power stations settled on the Dicle and Fırat rivers, is the investment chains. Irrigation space of project is 1. ? million ha. aad the project is planning to produce 2? BİİHon kWH energy, Besides the far-sightedness of constructing, dams, hydroelectric power-stations and irrigation establishments on Dicle and Fırat rivers, it is on integrate project which contains industry, agriculture and some others. GAP will have a great effects on the economical and social life of region and also it will be thereason of development of many differentindusaialandiradeffleflt companies. By the complete of this project there will be agreat alteration and development on social, economical and cultural structure of region and country. GAPwiU reach theagricultureandmdustry at highest potential and addition with these the hvingstandarts and national income of countrywillincrease. After the completion of the GAP project, there will be an enormous increase in crop »eduction; thus enabling the creation of a second Turkey. It is very important to establish agricultural industries for valued the probable productIt willbepossible tomakeiavestmefltsforforeiglifflef and national capital/bussinesman by the development of recourses in region. It is hoped that die industries of flow, floury foods, leather, planty and bestial oil andmany oüıers developedfirsüy. However, marketingis the another important section to get the expected results from this project. Becauseodjnheincreaseofproduaha-sameafliflgwithmarketing. A special credit system should be necessary because of the alteration on agricultural structure winch will be of complished by the application of GAP.