Deneysel pankreatit oluşturulan sıçanlarda alfa-tokoferol'ün etkinliği ve doz duyarlılığının incelenmesi
Investigation of alpha-tocopherol efficiency and dose sensitivity in rats with experimental pancreatitis
- Tez No: 523660
- Danışmanlar: UZMAN AYHAN ÖZSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ Akut pankreatit, asiner hücre hasarı ve lökosit infiltrasyonu ile karakterize pankreas inflamasyonun eşlik ettiği inflamatuar hastalıktır. Günümüzde pankreatitin mevcut tedavisine rağmen mortalite ve morbidite yüksektir; bu nedenle yeni çalışmalara ve tedavi araştırmalarına ihtiyaç vardır. Bu çalışma, sıçanlarda L-arginin ile indüklenen deneysel akut pankreatit modelinde alfa-tokoferol'ün farklı dozlarda etkileri araştırıldı. GEREÇ VE YÖNTEM Otuz adet yetişkin erkek Sprague Dawley albino sıçan, rastgele dört gruba ayrıldı; kontrol (sham) grubu (n=6), akut pankreatit grubu (n=8), düşük doz alfa-tokoferol (200 mg/kg bir kez i.p.) grubu (n=8) ve yüksek doz alfa-tokoferol (400 mg/kg bir kez i.p.) grubu (n=8). Deneysel akut pankreatit modeli, tek doz i.p. 5 g/kg L-arginin verilmesiyle oluşturuldu. Alfa-tokoferol, Grup 3 ve 4'te L-arginin indüksiyonu ile oluşturulan deneysel akut pankreatit modelinden otuz dakika önce intraperitoneal olarak tek dozda uygulandı. L-arginin enjeksiyonundan 72 saat sonra anestezi altında doku ve kan örnekleri alındı; sonrasında sıçanlar dekapitasyon ile sakrifiye edildi. Serum amilaz, lipaz, IL-1β, IL-6, TNF-alfa, CRP düzeyleri incelendi. Pankreas doku örnekleri histopatolojik inceleme için ışık mikroskop altında incelendi.
Özet (Çeviri)
AIM Acute pancreatitis is an inflammatory disease accompanied by pancreatic inflammation characterized by acinar cell damage and leukocyte infiltration in tissue. Currently, mortality and morbidity are high despite current treatment of pancreatitis; therefore, new studies and treatment studies are needed. In this study, the effects of alpha-tocopherol on different doses of L-arginine-induced experimental acute pancreatitis model were investigated. MATERIALS AND METHODS Thirty adult male Sprague Dawley albino rats were randomly divided into four groups; control (sham) group (n = 6), acute pancreatitis group (n = 8), low-dose alpha-tocopherol (200 mg / kg one-time ip) group (n = 8) and high dose alpha-tocopherol (400 mg / kg once ip) group (n = 8). Experimental acute pancreatitis model, single dose i.p. 5 g / kg of L-arginine. Alpha-tocopherol was administered intraperitoneally in a single dose thirty minutes before the experimental acute pancreatitis model formed by induction of L-arginine in Group 3 and 4. Tissue and blood samples were taken under anesthesia 72 hours after L-arginine injection; then the rats were sacrificed by decapitation. Serum amylase, lipase, IL-1β, IL-6, TNF-alpha, CRP levels were examined. Pancreatic tissue samples were examined under a light microscope for histopathological examination.