Propranolol bellekli mikrokürelerin hazırlanması ve in vitro değerlendirilmesi
Preparation and in vitro evaluation of propranolol imprinted microspheres
- Tez No: 158363
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜZEYYEN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı, oldukça kısa eliminasyon yarı ömre sahip, beta- adrenoseptör antagonisti bir etkin madde olan propranolol HCl'ün (PHC1) kullanım sıklığım azaltmaya yönelik olarak kontrollü salımını gerçekleştirmektir. Bu amaçla, taşıyıcı sistem olarak, yüksek derecede seçici, oldukça kararlı, pratik hazırlanış ve ucuz maliyetleri nedeniyle moleküler baskılı polimer (MIP) sistemi seçilmiştir. Bu sistemin seçilmesinin bir başka nedeni ise, etkin maddenin konsantrasyonunun terapötik seviyeye ulaşması için geçen sürenin, bilinen polimerik mikrokürelere oranla kısaltılabilir olmasıdır. MIP 'ler ile hedef moleküle spesifiklik, yüksek derecede seçicilik, salıma duyarlılık ve hedefleme konularında basan elde edilmektedir. Bu çalışmada, PHC1 bellekli metakriloamidohistidin-Co (MAH-Co/PHCl) mikroküreleri, dispersiyon polimerizasyonu yöntemi ile hazırlanmıştır. pH, derişim ve zaman değişimi, bellekli mikrokürelerin adsorpsiyon kapasitesinin belirlenmesinde çok önemlidir. Adsorpsiyon çalışmalarında, öncelikle % 40'lık metanollü potasyum hidroksit çözeltisi ile bellekli rnikrokürelerden PHC1 desorbe edilmiştir. Bellekli mikrokürelere PHCl'ün adsorpsiyonu için uygun pH ve derişim değerleri belirlendikten sonra, adsorpsiyon dengesine ulaşma süresi ve maksimum adsorpsiyon değeri hesaplanmıştır. Ayrıca, PHC1 bellekli mikroküreler ile PHCl'le türdeş olan sotalol HCl'ün birlikte bulundukları ortamda, yapılan adsorpsiyon çalışması ile hazırlanan mikrokürelerin PHC1' e yüksek seçicilik gösterdiği belirlenmiştir. Bellekli mikrokürelerin in vitro çözünmesi, saf etkin madde ve piyasa tableti ile karşılaştırılmış ve kinetik olarak değerlendirilmiştir. İn vitro çözünme deneylerinde, USP XXIV de tanımlanan sürekli akış yöntemi ile birlikte UV- spektrofotometrik miktar tayini yöntemi kullanılmıştır. Yapılan çözünme karşılaştırmalarında, piyasa tabletine oranla PHC1 bellekli mikrokürelerinin şahmının çok daha kontrollü olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to achieve the controlled release of PHC1, the beta-adrenoceptor antagonist, with rather short elimination half life, to reduce the frequency of dosing. For this purpose, molecularly imprinted polymers (MIP) were chosen for their high selectivity, high stability, practical preparation and low production costs as a delivery system. Specifity to target molecule, high selectivity, sensitivity to release and targeting were achieved using molecularly imprinted polymers. In this study, propranolol imprinted metacriloamydohistidin-Co/PHCl (MAH-Co/PHCl) microspheres were prepared by dispersion polymerization. Differences in pH, concentration and time are very important in determining the adsorption capacity of the imprinted microspheres. In the adsorption studies, PHC1 was desorbed first from imprinted microspheres using 40% methanolic potassium hydroxide solution. Following the determination of appropriate pH and concentration values for adsorption of PHC1 to imprinted microspheres, time to reach adsorption equilibrium and maximum adsorption value were calculated. At a medium where propranolol imprinted microspheres and sotalol HCI with similar properties were put together, microspheres were determined to show high selectivity for PHC1. In vitro dissolution from imprinted microspheres was compared to pure drug and its commercial tablet and evaluated kinetically. In the in vitro dissolution studies, flow-through-cell method was used with UV spectrophotometric quantification method, defined in USP XXIV. Comparing the dissolution test results, it was found that PHC1 imprinted microspheres released the active agent in a controlled pattern. n