Metoprololun fındık farelerinde maksimal elektroşok nöbetine (MEN) etkisi
- Tez No: 18103
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ ÖZÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
- 41 - ÖZET Genellikle antiepileptik droglarm konvülsiyon üzerin deki etkinliği maksimal elektrokonvulsif nöbet (MEN) ve Pen- tilentetrazol (PTZ) modelleri ile araştırılmaktadır. Çeşitli beta-blokerlerin, propranolol, timolol gibi, konvülsiyon üze rine etkileri olduğu saptanmıştır. Çalışmamızda beta-, selektif olan metoprololun, fındık farelerinde, elektroşokla oluşturulan konvulsif nöbeti ne yönde etkilediği incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde konvulsif akım (KAc-p.) de ğeri saptanmış ve KA,-n değeri 46 mA olarak bulunmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde metoprolol 100 - 0.0001 mg/kg dozları arasında intraperitoneal olarak uygulandıktan sonra mey dana gelen değişiklikler istatistiksel yöntemlerle karşılaştırılmıştır. Metoprololun küçük dozlarda antikonvulsif ve büyük dozlarda ise konvulsif etkiye sahip olduğu gözlenmiştir. Bu veriler literatür bilgileri ile beraber değerlendirildiğinde, gerek beta-blokerlerin gerekse metoprololun kullanılış ve doza bağımlı olarak MEN üzerindeki etkide farklılık göstermesi; beta-, ve beta" reseptörlere etki selektivite- si, beta-bloker etki gücü ve membran stabilizan etkisindeki farklılıklardan kaynaklandığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effect of anticonvulsant drugs are usually studied on the maximal electroconvulsive seizures (MES) and the Pentylenetetrazol (PTZ) models. It has been determined that various beta-blocking agents such as propranolol and timolol have influences on the convulsions. In our study, the effect of metoprolol, a selective beta-^- antagonist, on convulsions produced by electroshock (MES) is examined in mice. In the first part, the value of CC 50 (convulsive current 50) of the animals is determined and it has been calculated as 46 niA. In the second part of our study, after the administration of metoprolol between the dosages ranging from 100 to 0.0001 mg/kg given intraperitoneally, the observed changes are compared using statistical methods. It has been shown that at low dosages metoprolol acts as an anticonvulsant drug whereas at high dosages it enhances convulsions When these date are evaluated together with the informations in the previous articles, it is clear that the beta-blocking agents especially the metoprolol have effect on MES depending on the way of administration and the dosages given. Thus, this effect of these drugs presumably depends on the selectivity of them on beta^ or beta2 receptors and the differences in their beta blockade and membrane stabilizing activities.