Leflunomid'in sürekli akış enjeksiyon analizi ile tabletlerinde miktar tayini
Determination of leflunomide in pharmaceutical tablets by flow-injecton analysis
- Tez No: 158364
 - Danışmanlar: PROF.DR. DİLEK DOĞRUKOL AK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi LEFLUNOMİD'İN SÜREKLİ AKIŞ ENJEKSİYON ANALİZİ İLE TABLETLERİNDE MİKTAR TAYİNİ DUYGU YENİCELİ Anadolu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Analitik Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Dilek Doğrukol-Ak 2004 Bu çalışmada, leflunomid (LEF) 'in film tabletlerinde miktar tayini için sürekli akış enjeksiyon analizi yöntemi tarif edilmektedir. Taşıyıcı çözelti olarak, %25 etanol çözeltisi kullanılmıştır ve akış hızı 0.8 mL/dk'dır. LEF sinyalleri, UV-spektrofotometrik detektör kullanılarak 260 nm'de kaydedilmiştir. Miktar tayini için pik alanı sinyalleri kullanılmıştır. Yöntemin kesinliği ve doğrusallığı bu sinyallerle gösterilmiştir. Sinyal/gürültü oranı 3.3 kriterine göre yöntemin saptama sınırı olarak 7.43xl0“7 M ve sinyal/gürültü oranı 10 kriterine göre tayin sınırı olarak 2.25xl0”6 M değerleri hesaplanmıştır. Yöntemin uygulanması ile elde edilen sonuçlar, standart bir yöntem olan UV-spektrofotometrik yöntem sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Farkın istatistiksel olarak önemli olmadığı bulunmuştur. Bu çalışmada geliştirilen sürekli akış enjeksiyon analizinin kesin, doğru, duyarlı ve ucuz bir yöntem olduğu söylenebilir. Anahtar Kelimeler : Leflunomit (LEF), Sürekli Akış Enjeksiyon Analizi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis DETERMINATION OF LEFLUNOMIDE IN PHARMACEUTICAL TABLETS BY FLOW-INJECTION ANALYSIS DUYGU YENİCELİ Anadolu University Institute of Health Sciences Department of Analytical Chemistry Supervisor :Prof.Dr.Dilek Doğrukol-Ak 2004 A flow injection analysis (FIA) method is described for the determination of leflunomide (LEF) in the pharmaceutical tablets in this study. 25 % ethanol was used as carrier solvent at 0.8 mL/min of flow rate. LEF signals were detected at 260 nm using UV-spectrophotometric detector. Peak area signals were used for quantification of LEF and the precision and linearity of the FIA were shown with these signals. The detection limit and determination limit of the method (signal / noise 3.3 and 10) were 7.43xl0'7 M and 2.25xl0"6 M, respectively. The results obtained with the application of the method were compared with UV spectrophotometry as standard method. It was found that the difference of the standard method and FIA was not statistically significant by using peak area response of FIA. It can be concluded that FIA developed with this study is a precise, accurate, sensitive and cheap method. Keywords : Leflunomide (LEF), Flow-injection analysis.