Güneydoğu Anadolu bölgesi kalkınmasında şarap sektörünün yeri
The role of wine industry in development of Southeast Anatolia region
- Tez No: 158379
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN MIHÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET ERZURUMLUOGLU, DOĞAN, Ayperi. Güneydoğu Anadolu Bölgesi Kalkınmasında Şarap Sektörünün Yeri, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006. Dünyada pek çok ülkede, gelişmişlik açısından geride kalan bölgelerin kalkınmasına yönelik çok sayıda teori ve strateji geliştirilmiştir. Bu evrensel soruna Türkiye açısından bakan bu tezde, ülkenin geri kalmış bölgeleri arasında en fazla dikkati çeken Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin kalkınma sorunsalına yönelik bölgenin iç dinamiklerini harekete geçirecek pratik bir çözüm önerisi getirilmesi amaçlanmıştır. Bu çözüm önerisinde Örnek sektör olarak seçilen şarap sektörüne yönelik vaka analizine dayanan bir yöntem benimsenmektedir. Bölgesel kalkınma çerçevesinde hazırlanan bu tez kapsamında, bölgesel kalkınmaya yönelik teorik yaklaşımlar ve bu alandaki gelişmeler, dünya ve Türkiye şarap sektörünün özellikleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin ekonomik ve sosyal göstergeleri, tarımsal faaliyetler ve bunun içinde bağcılığın yeri, şarap sektörünün bölgesel gelişmeye katkıları, bölgede kurulacak küçük ölçekli bir şarap tesisinin yatırım analizi yer almaktadır. Çalışmada izlenen yöntem, yazın taraması yanında, bölgeye yapılan birebir ziyaretler ile konu ile ilgili yatırımcı, yerel yönetici, uzman ve potansiyel müşteri kitlesi ile görüşmeler yapılması ve değerlendirilmesi şeklindedir. Tez kapsamında şarap sektörü ile ilgili araştırmalar ile birlikte, mevcut şarap tesisleri ziyaret edilmiş, sektör temsilcileri ile görüşmeler yapılarak bilgi toplanmış ve bu bilgiler ışığında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kurulacak şarap işletmesine yönelik bir fizibilite çalışması yapılmıştır. Bu fizibilite çalışmasından elde edilen verilerle, Güneydoğu Anadolu Bölgesi kalkınmasında şarap sektörünün yeri olup olmayacağı fınansal açıdan da sınanmıştır.Bugün dünyada şarap sektörü ve buna bağlı olarak gelişen turizm sektörü ile kalkman şarap bölgeleri örneğine çokça rastlanmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, şarabın ana girdisi üzüm açısından zengin, şarap endüstrisi geçmişine sahip, tarihi ve doğal güzellikleri ile turizm açısından belirli bir cazibesi olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Türkiye'nin önde gelen şarap bölgelerinden biri olması önünde ciddi bir engel yoktur. Bölgenin kalkınmasında bir araç olarak şarap sektörünün kullanılması savı, yapılan araştırmalar, görüşmeler ve elde edilen verilere dayanarak yapılan fınansal analizler sonucunda anlamlı gözükmektedir. Bu projenin hayata geçirilmesinin kısa vadedeki somut getirilerinin yanı sıra ileriye dönük olarak bölgeye getireceği değişimler ve dinamizm nedeni ile bölgenin kalkınmasında da olumlu etkileri olacaktır. Yıllardan beri kendi kapasitesini yeterince kullanamayan Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin mevcut geri kalmışlığını yenmek üzere, sahip olduğu potansiyelleri harekete geçirme temeline dayanan bu tez çalışmasında, bölge kalkınması için yeterli kaynakların bulunduğu ancak bu kaynakları değerlendirmek için toplumun her kesimi tarafından samimi ve özverili çalışmalar yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Sözcük Bölgesel kalkınma, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, şarap, şarap sektörü, bölgesel kalkınma ve şarap sektörü.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY ERZURUMLUO?LU, DO?AN, Ayperi. The Role of Wine Industry in Development of Southeast Anatolia Region, Master Thesis, Ankara, 2006. There are various number of theories and strategies developed through the world to achieve a level of development for the underdeveloped regions. The aim of this thesis is to approach this global problem from a viewpoint of Turkey and to develop a practical solution for the Southeast Anatolia, which is the most conspicuous underdeveloped region, while activating the internal dynamics of the region. Wine industry has been chosen for the case study of this solution proposition. Theoretical approaches to the regional development and the improvements within this field, characteristics of global and Turkish wine industries, the economical and social parameters of Southeast Anatolian region, agricultural activities and the role of viniculture, contribution of wine industry to the regional development, and the investment analysis of a small scale facility to be established in the region has been taken place within the content of this regional development based thesis. The method of this study can be summarized as the interviews in the field with the related investors, local administrators, specialists and potential customers in addition to literature search. Present wine industries has been visited, interviews has been made with the industry representatives and data has been collected and a feasibility study has been made by means of this information. The occurance of wine industry within the development of Southeast Anatolian region has been verified from a financial point of view. Wine regions developed by wine and consequential tourism industries are very common in today's world. In this sense, there are no serious obstacles for the Southeast AnatolianIV region which is rich of grap- the main input of wine- and has a wine production background, for being one of the primary wine regions of Turkey. Using the wine industry as a tool of regional development seems meaningful as a result of financial analysis based on the researches, interviews and information gathered. The realization of this project should contribute the development of the region because of the consequential dynamism and transformation while providing benefits in the short run. The region has not been utilizing its capacity currently to overcome its backwardness while it has suffiecient resources for development. All of the community should put a sincere and alturistic effort. Key Words Regional Development, Southeast Anatolia Region, Wine, Wine Industry, Regional Development and Wine Industry.