Programlanabilir güç kaynağı
  1. Tez No: 15850
  2. Yazar: CAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLA BARKANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
iv ÖZET Bu tez çalışmasında elektronik sistemlerin test ve kal ibrasyonunda kullanılabilecek bir programlanabilir güç kaynağı tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Cihaz, O V ile 24 V arası 100 mV aralıklarla ±100 mV hassasiyetle prog ram1anabi 1mektedir. Cihaz çıkışından maksimum 5 A akım verebilecek güçtedir. Gerçek leştirilen cihazda çıkışın prog ramlanan değerlerde kalıp kalmadığı çalışması sırasında kontrol altında tutulmaktadır. Kullanıcıyla sistem arasın daki iletişim 16 tuştan oluşan bir tuş takımı ve herbir satırına 16 karakter yazılabilen 2 satırlık bir LCD gösterge ile sağlanmaktadır. Anahtar Sözcükler Programlanabilir güç kaynağı Güç kaynağı Regülatör
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, a programmable power supply which may be used to test and calibrate electronic systems is designed and realized. It can be programmed between 0 V and 24 V with 100 mV steps and ±100 mV tolerance. It has a maximum output current of 5 A. The output is controlled durTng- operation to check whether it is in between the desired limits or not. Communication between the power supply and user is done by a keyboard with 16 keys and a LCD with 2 lines, 16 characters per line. Key Words : Programmable power supply Power supply Regulator