Ultrases ile çam ve kavak ağaçlarında nem oranı tayini
  1. Tez No: 15851
  2. Yazar: ERCAN UÇGUN
  3. Danışmanlar: PROF. ERTUNÇ ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ill ÖZET Frekansı 20000 Hz' den yüksek olan seslere ultrases denir, incelenecek olan maddeyi tahrip etmediğinden dolayı kendine bir çok kullanım alanı bulmuştur ve her geçen gün de bu kullanım alanlarına bir yenisi eklenmektedir. Ağaç ise insanoğlunun varolduğu günden beri en büyük yar dımcısı olmuştur. Başlıbaşına bir endüstri dalı olan ağaç en düstrisi diğer birçok endüstri dalının da dogmasına neden olmuş tur. Bu nedenle, insanlar ormanı korumak ve tahrip etmemek için birçok tedbirler almışlardır. Bu çalışmada, ultrases ile çam ve kavak ağaçlarında nem oranı tayini incelenmiştir. Nem oranı, ağacın fiziksel özellik- rinden birisidir ve tayini için çeşitli yöntemler geliştirilmiş tir. Biz ise nem oranı tayininde ultrasesin kullanılmasının da ha kolay olacağını göstermeye çalıştık. Ayrıca ultrases ile ağa cın diğer bazı özelliklerinin de incelenebileceği mümkün görül mektedir.
Özet (Çeviri)
IV "UMMAPY The sound whose frequency is higher than 20000 Hz is cal led ultrasound. It was found many fields of application because it didn't destroy the material arid the fields of application ?»ere increased every day. The wood had been available seans of humanbeing since the day of existanoe. The wood industry is special branch of in dustry and it created many new branches of industry Therefore, sen had taken many precautions in order to conserve and don't destroy the forest. In this study, examination was made of the determination of moisture content in woods of pine and poplar by the ultrasound Various methods have been developed in order to determine of mo isture content, We showed an easy method of determination of moisture content by the ultrasound. And the other peculiarities of wood can examine by the ultrasound.