Karizmanın görsel kültürde sunumu: Gandi, Atatürk, Musa ve Hitler örnekleri
The presentation of charisma within the visual culture: The cases of Ghandi, Atatürk, Mouses and Hitler
- Tez No: 158537
- Danışmanlar: PROF.DR. EDİBE SÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
ABSTRACT (ÖZ) İnsanın evreni anlamlandırma sürecinde sair metotların arka planda kalması ve görsel algının tek gerek ve yeter şart olarak öne çıkmasıyla çerçevesi belirlenen görsel kültür, modern-post modern değerlerle şekillenen yeni bir gerçeklik olgusu meydana getirmiştir. Bu yeni gerçeklik olgusu kitleye bakan cephesiyle sosyolojinin, bireye bakan yönüyle de psikolojinin temel konularından biri olan karizmanın / karizmatik kişiliğin onu bir karizma haline getiren esas kimliksel / tanımsal niteliklerinde radikal farklılaşmalara yol açmıştır / açmaktadır. Önceleri sadece okuyan veya işiten (sözlü kültür ve yazılı edebiyat aracılığıyla) kitlenin konusu olan karizmatik kişilik, artık görsel kültürün başat aracı olan sinemanın yeniden canlandırmaları ile görünülebilirlik de kazanmış durumdadır. Bu tez çalışması karizmanın / karizmatik kişiliğin hitabet ve kitleleri etkileme gücünün görsel kültür boyutunda sunumunu sinematik elementlerin işlevselleştirilmesi bağlamında seçili filmler aracılığıyla ele alarak nesnel bir sonuca ulaşmayı hedeflemektir. Bununla birlikte, gelecekte şekillenebilecek muhtemel“karizma filmleri”türünün ürünleri oluşturulurken hesaba katılması gereken kriterleri ve prensipleri belirleyip netleştirmeyi de denemektedir. The imaginative frame of he visual culture has been formed by the fact that the visual perception has stood out as the mere required and sufficient condition throughout the humane process of attaching meaning on the universe. As a result of this fact, the visual culture has created a brand new conception of reality which has been shaped by modern / post-modern values. This new conception of reality has led to radical differentiations in identicative qualifications of the charisma /charismatic figures. The charisma who has formerly been subjected for the mere reading or listening/hearing masses, has acquired the quality of“visible-ness”, too, thanks to the dramatisation of cinema that is the forerunning tool of the visual culture. Handling the presentation of rhetorical power of charismatic figures in the visual culture within the context of functionalization of cinematic elements through selected films, this dissertation aims to attain an objective conclusion. In addition, it contrives to signal probable vitality significant criteria and principles of making“charisma films”, as a new developing genre. m
Özet (Çeviri)