Bağımsız Devletler Topluluğu'nun kuruluşu ve Milletlerarası Hukuk
Foundation of Commonwealth of Independent States and International Law
  1. Tez No: 158538
  2. Yazar: EMİL ŞADIHANOV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAUF VERSAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
oz Uluslararası sistemde 1980'lerin sonlan ve 1990'Iarın başlarında Doğu Blok'u olarak bilinen Varşova Paktı'mn dağılması ve bu devletlerden oluşturulan sosyalist düzenin yıkılması dünya düzenini yeniden şekillendirmiştir. Bu blokta yer alan federatif yönetim sistemine sahip devletler birer birer parçalanmış ve yerine uluslararası toplumca tanınan bağımsız devletler ortaya çıkmıştır. Sovyetler Bİrliği'nin çöküşüyle“postsovyet”topraklarda ortaya çıkan yeni devletler Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) çatısı altında birleşmişlerdir. Sovyetler Bİrliği'nin yerini BDT'ye bırakmasıyla yeni sorunlar gündeme gelmiştir. Büyük devletlerin yıkılmasıyla gündeme gelen halefiyet sorunu, BDT devletlerinde de görülmüştür. BDT incelenirken, bu sorun üzerinde de geniş bir şekilde durulacaktır. Çalışmada, BDT'nin kuruluşunu ortaya çıkaran nedenler, kuruluşa kadar gelinen süreç, BDT'nin işleyişi ve hukukî temelinin oluşturulmasında karşılaşılan sorunlar ve BDT'nin kuruluşunun doğurduğu sonuçlar araştırmanın konusunu teşkil etmektedir. Konu, BDT'nin oluşumundan sonra akdedilen antlaşmalar, kararlar ve beyannameler esas almarak incelenecektir. BDT'nin kuruluşu, milletlerarası hukuk kuralları temel alınarak değerlendirilmiş olmasına rağmen, bu yapıyı tesis eden hukukî ve idarî sistemin tam olarak yerli yerine oturtulamadığı ve alınan kararların icrasında bazı nedenlerden dolayı aksamalar olduğu gözlemlenmektedir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The developments culminating in the collapse in the last years of the 1980 decade of the Eastern Block and the demise of the socialist system led to the creation of new state of affairs in the world. Following the dissolution of the Soviet Union, new states emerged in the territories of the dissolved state. These states later united themselves within the framework of what is known as the Commonwealth of Independent States (CIS). The emergence of the CIS has led to a variety of questions of international law, an important one of which relates to state succession. The present dissertation examines the various developments leading to the emergence of the CIS and some fundamental questions concerning the functional aspects of the CIS. In doing so, international agreements as well as legally binding declarations and decisions have been relied upon as primary sources. vn