Opsiyon fiyatlandırma teorisinin finansal opsiyonlar dışındaki uygulamaları: Alışveriş merkezlerinde izlenecek kira belirleme stratejisi örneği
Applications of option pricing theory excluding financial options: Case of rent determination strategy that can be implemented in the shopping centers
- Tez No: 158541
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
ÖZ Opsiyon fiyatlandırma teorisi, finansal opsiyonlann yanında birçok farklı alanda uygulanmıştır. Bunlardan birisi, reel varlıklardır. Firmalar, çoğu zaman reel varlıklar ile birlikte çeşitli opsiyonlara da sahip olurlar. Bu opsiyonlar, piyasada işlem görmemeleri ve reel varlıklara dayalı olmaları nedeniyle, reel opsiyonlar olarak adlandırılırlar. Diğer bir uygulama alam ise kredi riskidir. Opsiyon fiyatlandırma teorisi kullanılarak kredi riskinin söz konusu olduğu borçlan ve borçlanan firmaların öz sermayelerini değerlemek için geliştirilen çok sayıda model bulunmaktadır. Optimum sermaye yapışım belirlemeye yönelik modeller de geliştirilmiştir. Ayrıca opsiyon fiyatlandırma teorisi, finansal garantiler ve kredi türevleri gibi kredi riskinden korunmayı sağlayan finansal araçları değerlemede de kullanılmaktadır. Bu çalışmada, önce opsiyon fiyatlandırma teorisinin finansal opsiyonlar dışındaki uygulamaları ve bu uygulamalarda izlenen fiyatlandırma yöntemleri incelenmiştir. Daha sonra opsiyon fiyatlandırma teorisinin gayrimenkul yatırımlarındaki uygulamaları ele alınmış ve alışveriş merkezlerinde izlenecek kira belirleme stratejisi üzerine bir uygulama yapılmıştır. ABSTRACT Option pricing theory has been applied in many areas in addition to financial options. One of these areas is real assets. Firms usually have some options along with real assets. Since these options are not traded in the market and they are on real assets, they are called real options. Another application area is credit risk. There are many models developed to value debt that is subject to credit risk and equity of leveraged firms by using option pricing theory. Models were developed also to determine the optimal capital structure. Besides, option pricing theory is used to value financial instruments which provide hedging for credit risk such as financial guarantees and credit derivatives. In this study, firstly the applications of option theory, excluding financial options and the pricing methods applied in these applications are explained. Then the applications of option theory on real estate investments are studied and a rent determination strategy that can be implemented in the shopping centers is presented. m
Özet (Çeviri)