Kuruluşundan Ulusal Kurtuluş Savaşı sonuna kadar Türk havacılığı
Turkish aviation from its foundation till the end of the National Independence War
- Tez No: 158543
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Türklerde havacılığın doğuşu, kişisel deneyimlerden ziyade askeri ve teknik alanda ele alındığında 20. yüzyılın ilk çeyreği olarak gösterilebilir. 1911 yılında Genelkurmay Başkanlığının, havacılığı milli savunma bakımından temel bir ihtiyaç olarak ele almaya başlaması Türk ordusunda Hava Kuvvetierinin yerini almaşım sağlamıştır. Bu dönemde uçak temini ve gerekli tesislerin kurulması için Hava Komisyonu kurulmuş, gönüllü subaylar eğitim için yurtdışına gönderilmiş, 1912 yılında Yeşilköy'de bir havaalanı yapılmış ve aynı yıl Fransa'dan iki uçak alınarak uçuş denemelerine başlanmıştır. Türk Hava Kuvvetleri hızla gelişerek çok kısa bir sürede dünya havacılık standartlanm yakalamışlar. Balkan Savaşı, Birinci Dünya Savaşı ve Milli Mücadele döneminde yapılan keşif, gözetleme ve hava taarruzları Türk pilotlarına birçok deneyimler kazandırmış ve aynı zamanda bu savaşlarda etkin görevler yapmalarım sağlamıştır. Türk Hava Kuvvetlerinin kuruluşundan milli mücadelenin sonuna kadar olan dönemde (1911-1923) Türk havacıları Balkan Savaşları'nda, Kafkasya, Çanakkale, Irak, Sina- Filistin-Hicaz, İstanbul Boğazı ve Karadeniz kıyılarında ve Anadolu'da muhtelif cephelerde görevler yapmışlardır. Eldeki olanakların çok sınırlı olması, yedek parça yokluğundan uçakların uçamaz duruma gelmesine rağmen Türk Hava Kuvvetleri üzerine düşen görevleri yerine getirmekten hiçbir zaman kaçınmamıştır. Bu çalışmada Türk havacılığının belirli bir dönemi incelenerek Türk ulusunun havacılığa verdiği önem üzerinde durulmaktadır. Ayrıca milli mücadele dönemi Türk ve Yunan Hava Kuvvetlerinin durumları ve faaliyetleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Birth of Turkish Aviation can be shown as the first quarter of the 20th century; if it is taken as military and technics instead of personal experiences. In 1911, after Presidency Of General Staff took up aviation as a basic need of National Defence, Air Force took part in Turkish Army. In this period in order to supply planes and set up the foundations, The Committee Of Aviation was set up, voluntary officers were sent abroad, an airport was set up in Yeşilköy in 1912 and in the same year two planes were bought from France and fright experiments started. Turkish Aviation grew very fast and caught the World Aviation Standards in a short time. Discoveries, observations and air attacks done in the period of The Balkans War, The First World War and National Strggle helped Turkish Pilots to gain new experiences; at the same time they also took active roles in these events. In the period since the foundation of Turkish Aviation to National Struggle (1911-1923) Turkish Aviators didlots of missions in several foreheads at The Balkans War, Kafkasya, Çanakkale, Iraq, Sina-Palestine-Hicaz, Bosphorus, The Coast Of Black Sea and Anatolia. In spite of possibiities in hand were limited, planes became unavailable to fly because of absence of spire parts; Turkish Air Force never escaped from fulfiling the duties which were expected from them. The main purpose in this study is to research a definite period of Turkish Aviation and to dwell upon the importance that Turkish Nation. Furthermore the conditions and activities of Turkish and Grek Air Forces were investigated in a comparative way in the period of National Struggle.