Savaş sırasında İtilaf Devletleri'nin İstanbul'da yaptığı tahribat (1914-1918)
The devestation in İstanbul caused by The Allied Powers during the war (1914-1918)
  1. Tez No: 158544
  2. Yazar: MUSTAFA SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
oz İtilâf Devletleri, Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti'ni savaş dışı bırakmak ve İstanbul'u ele geçirmek için Donanma ve Hava Kuvvetleri'nden oluşan filolarıyla İstanbul'u tehdit etmiş ve bombalamışlardır. Savaş süresince (1914-1918) meydana gelen tahribatlar ve Osmanlı Devletinin aldığı önlemler bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Savaş'ta Başkent İstanbul'un maruz kaldığı tehlikeleri ortaya koymak için arşiv belgelerini ve dönemin gazetelerini ana malzeme olarak kullanmak suretiyle özgün bir çalışma yapmayı amaç edindik. ABSTRACT The Allied Powers threatened and bombed Istanbul with their Navy and Air Forces in the First World War in order to disqualify The Ottoman Empire from the war and capture Istanbul. The destructions during the war (1914-1918) and the precautions taken by The Ottoman Empire are the main issues in this study. We have aimed at making an original study for bringing to light the dangers that Istanbul, the capital city, faced during the war by utilizing the archival documents and the newspapers of that time as our basic reference resources. ill
Özet (Çeviri)