Türk vergi hukukunda enflasyon düzeltmesi müessesesi
Inflation adjusment foundation in turkish tax law
- Tez No: 158550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SONSUZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZ Son yıllarda Türkiye de yaşanan yüksek enflasyona rağmen işletmelerin yasal mali tablolarındaki parasal olmayan kalemler sabit kıymetler hariç olmak üzere hiçbir düzeltme işlemine tabi tutulmadan Türk Lirası cinsinden tarihi değerleri ile gösterilmek zorunda idi. 30 Aralık 2003 tarihli 25332 sayılı resmi gazetede yayımlanan 5024 sayılı kanun ile Türkiye enflasyon muhasebesi ile tanışmıştır. Böylelikle işletmeler 5024 sayılı kanun ile getirilen düzenlemeler çerçevesinde mali tablolarım enflasyon düzeltmesine tabi tutabileceklerdir. Böylelikle kurumlar vergisi matrahının belirlenmesinde baz alınan yasal mali tablolar uluslararası standartlara daha çok yaklaşmış olacaktır. Bu çalışmada enflasyonun olumsuz etkilerinin giderilmesine yönelik olarak Türk Vergi Sistemine giren enflasyon düzeltmesi müessesesi enflasyonun tanımından başlanmak üzere kapsamlı bir şekilde incelenmiş ve yarattığı değişikliklerin analizi yapılmaya çalışılmıştır. ABSTRACT Despite the high inflation in Turkey in the past years, all non-monetary assets of companies except for fixed assets had to be shown on the statutory financial statements in terms of historical Turkish Lira cost without any adjustment for inflation. Law No. 5024 which was published in the Official Gazette No. 25332 on 30 December 2003 has introduced the application of inflation accounting in Turkey. As a result, companies are now allowed to restate (adjust to account for inflation) their financial statements in accordance with the rules set forth by Law No. 5024. Thus, the statutory financial statements that will be taken as the basis for determination of corporation tax base shall be more or less in line with the international standards. In this work, inflation adjustment foundation which was introduced to Turkish Taxation System in order to eliminate negative effects of inflation was examined extensively started with the definition of inflation and the effects of changing tried to be analyzed.
Özet (Çeviri)