Öz kaynakların vergi kanunları açısından değerlendirilmesi
Assessment of equity capital as regards tax laws
- Tez No: 204291
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN GERÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
SOSYAL B L MLER ENST TÜSÜMAL YE ANAB L M DALIÖZ KAYNAKLARIN VERG KANUNLARI AÇISINDANDEĞERLEND R LMESEmine Ebru DAVASYüksek Lisans TeziBir işletmenin var oluşunda olmazsa olmaz unsur olan öz kaynak kalemlerininneler olduğunu ve bu kalemlerle ilgili Vergi kanunları, Türk Ticaret Kanunu veSermaye Piyasası Kanunda yer alan düzenlemeleri açıklamak çalışmanın amacınıoluşturmaktadır.şletmede oluşturulan öz kaynakların amaçlarının başında, faaliyet devamlılığı,borçların finansmanı, dolayısı ile alacaklıların güvenliği vardır. Bilindiği üzere faaliyetdevamlılığı için en önemli koşullardan biri finansmandır. Yabancı kaynak kullanımı ilefinansmanın zorlukları düşünüldüğünde, öz kaynakların, bir işletmenin güçlü vebüyüyen bir yapıya sahip olabilmesi için büyük önem arz ettiği anlaşılmaktadır.Ekonomik durum göz önüne alındığında, işletmelerin rekabet koşullarıkarşısında dayanıklı olabilmeleri amacıyla ve piyasanın rekabet gücünü arttırıp gelişenekonomiye katkı sağlamalarındaki faydadan ötürü, işletme öz kaynaklarının güçlüolması hedeflenmekte ve Türk Hukukundaki düzenlemeler ile de bunun teşvik edildiğigörülmektedir.Konunun öneminden yola çıkılarak çalışmada, öz kaynaklar üzerinde ayrıntılıbir şekilde durulmuş, öz kaynaklara Vergi kanunları, Türk Ticaret Kanunu ve SermayePiyasası Kanunu açısından bakılarak, işletmelerin öz kaynaklarını kullanmalarındadoğru adımlar atılması amacıyla konu aydınlatılmaya çalışılmıştır.Çalışmada ayrıca gelişmekte olan ekonomik yapımızın önemli bir sorunu halinegelen enflasyon karşısında öz kaynakların durumu ve öz kaynaklar açısındanuygulanmakta olan enflasyon düzeltmesi uygulamaları üzerinde durulmasına da gerekduyulmuştur.Danışman: Yard.Doç.Dr. Adnan GERÇEK Sayfa Sayısı: XV + 216
Özet (Çeviri)
INSTITUTE OF SOCIAL SCIENCEDEPARTMENT OF FINANCEASSESSMENT OF EQUITY CAPITAL AS REGARDS TAX LAWSEmine Ebru DAVASMaster ThesisDetermining the equity capital items, which are the sine qua non factors inexistence of a business, and explaining the Tax laws, Turkish Trade Law and CapitalMarket Law and arrangements related to these items are the objectives of this study.Leading objectives of own resources built up in the business are commercialactivity continuity, debt financing and consequently the confidence of creditors. As isknown, one of the most important conditions for commercial activity continuity isfinancing. If difficulties in financing of foreign origin are considered, it is understoodthat own resources have a great importance for a business for having a strong andprosperous structure.When the economical conditions are considered, strong own resources are aimedfor businesses because of the purpose which aims competition resistant businesses andthe advantage in their contribution to the economy by increasing the competition powerof the market, and also it is seen that this is promoted via arrangements in Turkish Law.In the study, own resources has been emphasized in detail, and the subject hasbeen tried to be clarified with the correct use of own resources of businesses in mind, byhandling own resources in Tax laws, Turkish Trade Law, Capital Market Law and, bysetting out the importance of the subject matter.Moreover, condition of own resources against inflation, which is an importantproblem of our developing economical structure, and inflation correction applications,which are applied in own resources, are also required for consideration in this study.Adviser: Yard.Doç.Dr. Adnan GERÇEK Pages: XV + 216