Yakın tarihimize Silahlı Kuvvetler cephesinden bir tanıklık: Askeri mecmua (1929-1950)
A testimony from the Turkish Armed Forces for the Turkish close history: Askeri mecmua (1929-1950)
- Tez No: 158562
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYNUR SOYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
ÖZET Cumhuriyet Dönemi'nde, sosyal, siyasal ve kültürel alanda önemli yansımaları olan ve Dil Inkılabı'na zemin hazırlayan Harf inkılabı ile ülkemizdeki kitap ve dergi yayımcılığında önemli mesafeler elde edilmiştir. Bu yayımlardan en önemlilerinden biri de dönem sürecinde yayımlanan dergilerdir. Literatürde, Atatürk, İnönü ve Çok Partili Hayata Geçiş dönemlerinde yaşanan olayların, yansımaların ortaya çıkarılması amacıyla çeşitli dergiler taranarak ilgili dönemlere ait tarihi olay ve konular bilimsel olarak araştırılmaktadır. Bu araştırmada Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yayımlanan Askeri Mecmua (1929-1950) incelenmiştir. Yayın hayatına 1881 yılında Mecmua-i Askeriye adıyla başlayan dergi, Mart 1926 tarihinden itibaren Askeri Mecmua, Mart 1948 tarihinden sonra Ordu Dergisi ve Eylül 1961 tarihinden günümüze kadar da Silahlı Kuvvetler Dergisi adıyla gelmiştir. Parti ve politika meselelerine hiç yer verilmeyen dergide daha çok harbi sosyal, siyasi ve ekonomik açıdan irdeleyen makalelere yer verilmiştir. Çahşmamızda, dergide yer alan ve harbi genel açıdan ele alan, askeri terminoloji içermeyen makaleler incelenmiştir. Araştırmamızın kapsamında incelenen dönem boyunca sürekli daha iyiye doğru yol alan derginin, gerek yabancı ordularda meydana gelen güncel gelişmelere; gerek harp tarihimiz ile ilgili konulara yer vererek askeri edebiyat konusunda önemli bir görev yerine getirmiş olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Turkey, during the Republic Period, with the Latin Alphabet Reform, which has prepared the background for the Language Reform and had significant reflections on social, political and cultural fields, important steps have been taken in the field of publishing. One of the most important of these publications is magazines published during this period. In the literature, in order to reveal the historical issues and events which were experienced during the Atatürk, İnönü and Transition to Multi-Party Eras, various magazines have been evaluated and analyzed with scientifically. In this research, the Military Magazine (Askeri Mecmua 1929-1950) which is published by the Turkish Armed Forces has been evaluated. The magazine started its life in 1881 under the name of“Mecmua-i Askeriye”, from March 1926 under the name of“Askeri Mecmua”, since March 1948 under the name of the“Ordu Dergisi”, and from the September of 1961 untill today under the name of the“Silahlı Kuvvetler Dergisi”. The magazine, never dealing with political parties' issues, mostly covers the articles which evaluate the war in terms of military, political and economic aspects. In our research, articles which in the magazine and views the war from more general aspects, not included military terminology, have been evaluated. The magazine, which continuingly goes forward during the evaluated period, It can be said that it accomplishes a significant function in military literature by incorporating the new developments occurring in foreign armies as well as the issues about our war history. 11