Siyasal parti seçim kampanyası sürecinde reklamların rolü ve Türkiye'den bir uygulama: Cumhuriyet Halk Partisi'nin 3 Kasım 2002 Erken Genel Seçimlerindeki siyasal reklam kampanyası
The role of advertisements during the election campaign process of the political parties and a practice from Turkey: The political advertisement campaign of Republican Community Party during the 3 November 2002 Early General Elections
  1. Tez No: 158561
  2. Yazar: TUĞRUL TUNALIGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 355
Özet
Siyasal reklamcılık, ilk meyvelerini verdiği 1977'den bu yana ülkemizde gelişmekte olan bir siyasal kampanya faaliyetidir. Siyasal partilerimiz, seçim dönemlerinde reklam faaliyetlerini gerçekleştirmek için kısa vadeli olarak reklam ajansları ile temasa geçmektedir. Ülkemizde hatırı sayılır başarılı siyasal reklam kampanyaları örnekleri olsa da, genel olarak partilerimiz uzman reklamcıların görüşlerine yeteri önemi vermemekte, bu da kampanyaların başarısını engelleyen faktörlerden biri olarak göze çarpmaktadır. Siyasal kampanya sürecinde yer alan reklamcılık uygulamalarının dünyada ve Türkiye'deki rolünün anlatıldığı bu çalışma, yerli-yabancı reklam uzmanlarının perspektifini yansıtmaktadır. Bu çalışma, Cumhuriyet Halk Partisi 'nin 3 Kasım 2002 Erken Genel Seçimlerindeki reklam kampanyasını, kendi reklamcılarının deneyimleri ışığında analiz ederek, genel bir durum değerlendirmesi yapmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Political advertising is an improving political campaign activity in our country since its first fruits flourished in 1977. Our political parties contact the advertising companies for short terms in order to realize their advertising activities for the election periods. Although there are examples of outstanding political advertising campaigns, in general, parties do not give enough importance to the opinions of advertising experts. This appears to be one of the obstacles to the success of such campaigns. This study, which focuses on the role of advertising practices during political campaigns both in Turkey and the world, also reflects the perspectives of local and foreign advertising experts. This study, aims to analyse Turkish Republican Community Party's advertising campaign during the 3 November 2002 early General Elections in the light of the experiences of their own advertising experts and make an general assessment of the situation in Turkey. m