İşten çıkarılanlara destek hizmeti verilmesi (outplacement) ve Türkiye'deki uygulamalara ilişkin bir araştırma
Outplacement and a research abaut the applications in Turkey
- Tez No: 158598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNEN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
oz Bu tez çalışmasında, insan kaynaklan yönetimi uygulamalarından biri olan işten çıkarılanlara destek hizmeti üzerinde durulmuştur. Bu hizmet Türkiye'de son yıllarda yaygınlaşmaya başlamıştır. Ülkemizde; işsizliğin yüksek olması, işletmeleri işgörenlere karşı güçlü bir konuma getirmektedir. Bu nedenle, bu uygulamanın ülkemizde başarılı olabilmesi için, öncelikle işletmelerin bunun sadece işten çıkarılan işgörenlere yarar sağlayan bir hizmet olmadığının bilincine varmaları gerekmektedir. Bir işletmenin işten çıkarılanlara destek hizmeti vermesinin işletmeye, olumlu bir imaj sağlaması, işletmede kalan işgörene moral desteği sağlaması ve ayrılan personelin işletme aleyhine olabilecek davranışlarını önlemesi gibi pek çok yaran olacaktır. Bu hizmetin başansı için; işletmelerin bu konuda planlarının olması, mevcut durumlarına uygun bir destek hizmeti türünü seçmeleri ve zamanında bu hizmeti sağlamaları gerekmektedir. Eğer işletme; bir danışmanlık firması yoluyla bu hizmeti sağlayacaksa, gerekli incelemeleri yaptıktan sonra firma seçimini gerçekleştirmelidir. Danışmanlık firmasının seçimi, bu uygulamanın başarıya ulaşmasında büyük önem taşımaktadır. Tezin araştırma bölümünde ise, Türkiye'deki özelleştirme sosyal destek projesi kapsamında gerçekleştirilen danışmanlık ve yeniden işe yerleştirme Wzmetinin,; katılımcıların beklentilerini karşılayıp karşılamadığım ve amacına ulaşıp ulaşmadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada, işten çıkarılmış ve bu konuda destek hizmeti almış kişiler ele alınmıştır. Araştırmada, veri ve bilgi toplama yöntemi olarak anket kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, eğitimleri veren eğitmenlerin katılımcılar tarafından başarılı bulunduğu görülmüştür. Ancak; katilınıcılarin eğitmenlere iİişkin görüşlerinin eğitim durumlarına göre anlamlı bir fark gösterdiği ortaya çıkmıştır. Katılımcıların eğitim düzeyleri yükseldikçe, eğitmenler hakkındaki görüşleri olumsuzlaşmaktadır. Katılımcılar, eğitimlerin haricinde, kendileriyle uzman kişiler tarafından yapılan birebir görüşmelerin yararlı olduğu görüşündedirler. Katılımcılar, başvuru koşullarına sahip kişilere bu programı önereceklerini belirtmişlerdir. Ancak; programdan sonra, katılımcıların çoğu bir işe yerleşememiştir. Katılımcıların bu beklentisi karşılanamamıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis aimed at exploring the outplacement which is one of a new concept in human resources management. In recent years, this service started to become widespread in Turkey. Organizations are more powerful than employees because of the increasing unemployment in our country. The outplacement serves not only to the employees but also io the organizations. Organizations should know this to provide a successful outplacement. Benefits of the outplacement to the organization are providing a positive image to the organization, reassuring the 'survivors' remaining in the organization and preventing the treatments by leaving employees against to the organization. For a successful outplacement service, organizations should make plans, choose an outplacement level according to the situation of the organization and give this service on time. If outplacement is provided by an external consultant, the organization should select it after some studies. Selecting the external consultant is very important to provide a successful service. In the research section of the thesis, we tried to find out if consulting and outplacement services which are in the scope of privatizing social service project in Turkey could meet the expectations of the participants and reach the goal öf this application.. The terminated employees who joined to the outplacement program were taken up in this study. Questionnaire was the method of gathering information in the research. On result of the research* in the participants' opinion, the educators were successful. The participants ' ideas about educators are changing meaningfully according to their education levels. As the education level of participants increase their thought about the educators get negative. The interviews with experts were found useful by. participants. Participants stated that they will advice this outplacement program to the others who have suitable conditions. But,- after the outplacement program, the majority of the participants, could not get into a job. This expectation of the participants could not be. IV