Türkiye'de özel tüketim vergisinin esasları ve bazı Avrupa ülkelerindeki uygulamalarla karşılaştırılması
Principle of Turkish excise duty and comparision with some of the European states
  1. Tez No: 158597
  2. Yazar: SEDA ÇERMİKLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK BAKKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZ Ülkelerin vergi sistemleri, dinamik karakterlere uygun olarak, sürekli değişikliklere maruz kalmaktadır. Avrupa ülkelerine incelendiğinde, belirli bir vergi yapısı ve modelinden bahsetmeye olanak yoktur ve vergi sistemleri çok değişik özelliklere sahiptir. Avrupa Birliği ile, Avrupa'da Ortak Pazar oluşturulması, tüm işletmeler ye girişimciler için, eşit rekabet koşullan oluşturulması, haksız rekabeti önleyici tedbirler alınması hedeflenmiştir. Bu doğrultuda üye ülkelerin vergi mevzuatlarının birbirine uyumlu olması gerekmektedir. Avrupa'da Birliğin dışındaki ülkelerde de Birliğin uyguladığı vergilere benzer vergiler uygulanmaktadır. Avrupa Birliği'ne girmeyi kendine hedef seçmiş Türkiye, ekonomik yapısal değişiklere gitmeli ve vergi mevzuatım da Birlik mevzuatına uyumlu hale getirmelidir. Bu doğrultuda çıkarılan Özel Tüketim Vergisi Kanunu, belirli mal gruplarım kapsamına almakta ve karmaşık hale gelmiş olan sistemi basitleştirmeyi hedeflemektedir. ABSTRACT Countries tax systems have always been rechanged under the pressure of dinamic factors. When the European States tax systems examine, no uniform tax structure or model exist and their tax systems varies. One of the major target of EU is to create a common market and taking precautions that curb uneven competititing and guaranteeing competitions. In that case, tax legistation of EU countires have to harmonize. All the European countries out of EU use the same taxes with EU. Having the EU membership target, Turkey will have to create structural changes in economy and has to harmonize tax legistation wflit EU. As a result of this need, the law of“excise duty”, that consents some goods, aims to simplify the compilicated tax system.
Özet (Çeviri)