Sosyal sorumluluk anlayışı kapsamında işletmelerin mali performansını arttırabilecek faaliyetler ve gıda sektöründe bir araştırma
The activities in the scope of social responsibility understanding which can increase the financial performance of the corporates and a research in the food sector
- Tez No: 158600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
öz Sanayi devrimiyle beraber hızla gelişen endüstri, işletme sayısının artması ve buna bağlı olarak güçleşen rekabet koşullan, işletmelerin uzun yıllar sadece kara odaklanmalarına neden olmuştur. Ancak 20.yy'ın başlarından itibaren işletmeler, kan arttırmanın yanı sura sosyal çevreye karşı da sorumlulukları olduğunu kabul etmişler ve bu yönde çalışmalar yapmaya başlamışlardır. Bu araştırmada amaçlanan ise, sosyal sorumluluk kavramı ve bunun etrafındaki tartışmaları ele almak, günümüz ticari yaşamında bu kavramın etkilendiği ve etki ettiği faktörleri belirlemek, işletme sosyal performansı ve işletme mali performansı arasındaki ilişkiyi teorik temel ve pratiğin buna uygunluğunu saptamaya dönük araştırmalar açısından incelemektir. Söz konusu araştırma, Türkiye'de gıda sektöründe faaliyet göstermekte olan ve hisse senetleri İ.M.K.B'de işlem görmekte olan tüm işletmeler esas alınarak yapılmıştır. İşletmelerin, sosyal duyarlılığın göstergesi olan formal çalışmalar ve paydaşlarına verdikleri önem yüksek olmasına rağmen bunları, sosyal sorumluluk kapsamında mali performansı arttıracak olan faaliyetlere dönüştüremedikleri yapılan çalışma sonucu ortaya çıkmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The industry that grew after the industrial reform, the increasing number of corporates and related to this the hardening competetive conditions caused the corporates focused on the profits. But, begining from the early 20th century, the corporates accepted that they had also had responsibilities to social environment beside increasing the profits and consequently started to work on this way. In this study, the aims are to examine the concept of corporate social responsibility and the debates around it, to find out the influencing and influenced factors of mis concept and to examine the relationship between corporate social performance and corporate financial performance in a research that's about practical application beside the theoratical one. The discussed research was made on the bases of corporates that function at food industry in Turkey and whose stock certificates are traded in Istanbul Stock Exchange Market. In the research, it's found that, the social performance of these corporates are high, but they don't work hard to change this to financial performance. IV