Yanal yüklü kazık tasarımı ve şev stabilitesinde kullanımı
- Tez No: 15862
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FEYZA ÇİNİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, statik yanal yüklü aktif ve pasif kazıkların hesap metodları incelenmiştir. Kazıkta oluşan nihai yanal basınçların ve deplasmanların değerleri, farklı semin ve kasık kazık tipleri için sunulmuştur. Ayrıca, yanal yüklü kasıkların şev ve yamaç-stabilitesini sağlamak için kullanım konusu incelenmiş ve bu amaçla birleşik bir hesap yöntemi sunulmuştur. Birinci bölümde, yanal yüklü kazıkların tanımı, kullanım amaçları, bu konularda yapılan çalışmalar, ikinci bölümde kasık tasarımı için kabul edilen özellikler ve hesap yöntemleri açıklandıktan sonra üçüncü ve dördüncü bölümler de hesap metodları tanıtılmıştır. Beşinci bölümde şev stabilitesi konusuna girilmiş ve bununla ilgili bir hesap yön temi verilmiştir. Altıncı bölümde şev stabilitesinde kullanılan pasif stabilite hesabı birleştirilerek yeni bir yöntem sunulmuş ve bununla ilgili örnek yedinci bölümde, çalışmanın genel sonuçları ise sekizinci bölümde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A critical review of the existing design methods for the piles which are subjected to statical lateral active and passive loads is made in this study. Methods to determine the valves of the lateral pressure acting on a pile and resulting displacements in various soil types are given. Additionally the use of piles for improving slope stability is discussed and a method which combines a design method for laterally loaded piles and a slope stability analysis is given. Definition of laterally loaded piles, their use, criteria of use and design and existing methods and underlying theories are given in chapter 1, 2, 3 and 4. Slope stability consideration is taken into account in the fifth chapter and a method to use laterally loaded piles to improve slope stability is given in the last chapter. The study is finished with an example calculation in the seventh chapter and conclusions are given in the eighth chapter.