Eskişehir yeraltısuyunun içme ve kullanma suyu olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 15863
  2. Yazar: MUSTAFA TOMBUL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
IV ÖZET Bu çalışma, ileriki yıllarda yapılması düşünülen Eski şehir yeraltı suyu potansiyelinin araştırılması ve matematik modelleri konusundaki çalışmaya yardımcı olmak ve ayrıca yeraltısularının niteliği hakkındaki bilgileri topluca vermek için yapılmıştır. Bu bilgiler çeşitli kamu kuruluşlarından ve Eskişehir yeraltısuları ile ilgili çalışmalardan alınmıştır. Ancak kamu kuruluşlarından yeterli bilgi alınmasında güçlükler çıkmıştır (özellikle yeraltısuları kalitesi analiz sonuçlarının ilgili kuruluşlardan alınması mümkün olmamıştır). Eskişehir içme ve kullanma suyu arıtma tesislerinin devreye girmesinden önce Eskişehir'e su sağlayan kuyuların hidrolik karakteristikleri, bu kuyulara su sağlayan akiferin ortalama karekteristikleri ve bu yeraltı sularının kalitesi hakkında genel bilgileri bu tez içinde görme imkanı vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aims of this study are to provide for a basis future studies which may be achieved on groundwater potentials of Eskişehir and preparing mathematical models for the purpose and to present the informations as a whole about to qualities of the groundwater. These informations has been taken from public offices and related studies which were accomplished earlier. However, we encountered some difficulties to obtain informa tions from the public officies. Particularly, we couldn't success to receive the result of the analysis of the qualities of groundwater in Eskişehir. What can be seen in this study are the hydroligical characteristics of the wells which had been providing Eskişe hir with water before coming into operation of the“Eskişehir drinking and domestic-use water treatment plant”, and the average characteristics of the aquifer which provides the wells with water and general informations about the qualities of these groundwater.