Katlanmış plakların statik hesabı
  1. Tez No: 15864
  2. Yazar: MELTEM AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, sonlu eleman deplasman yöntemi yardımıyla dış yükler etkisi altındaki katlanmış plak sistemlerinin statik analizini yapan bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Birinci bölümde, katlanmış plakların kullanım amacı, çeşitleri, ta sarımı ve boyutlandırılması ile ilgili temel ilkeler açıklandı. İkinci bölüm, katlanmış plak sisteminin, sonlu elemanlar deplasman metodu ilkeleriyle statik analizini içermektedir. Geliştirilen program yardımı ile yalnızca levha veya plak sistemlerinin statik hesabının yapılabilmesi mümkün olduğu gibi aynı anda hem levha hem de plak davranışı gösteren katlanmış plak sistemlerinin hesabı da yapılabilmektedir. Uygulamalara ayrılan üçüncü bölümde literatürde bulunan çeşitli tipteki levha, plak ve katlanmış plak problemleri ele alınmıştır. El de edilen sonuçların literatürdeki sonuçlarla kıyaslanması ve tartışılması ise dördüncü bölüme bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this study, a computer program for the statical analysis of folded plates using Finite Element displacement method is developed. In the first chapter a general information about folded plates (e.g. their types, the aims of usage, design criteria) has given. The second chapter is devoted to the study of statical analysis of folded plates using Finite Element displacement method. The computer program can be used for the statical analysis of plates under, either in-plane or on-plane loading cases. Also the folded plates which shows a superposed behaviour of in plane and on plane loading cases can be analised. Using this program various types of plate problems (folded or plane) in the literature are investigated an some of them solved in the third chapter. The comparison of the problems solved in previous with the results of problems solved in different resorces and their discussion is carried out in the forth chapter.