Halîl: Hayatı, eserleri ve Ravzatü'l-îmân isimli eserlerinin metin tetkîki
Halil: His life, his literatures and the analyse of literature named Rawdatu'l-iman
  1. Tez No: 158818
  2. Yazar: HARUN KIRKIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
16. yüzyılda yaşadığını tahmin ettiğimiz Halil'in Ravzatti'l-îmân isimli eseri manzum bir ilmihaldir. Bir müslümanın inanması, inancının gereği olarak bilmesi ve yapması îcâb eden bütün esas bilgiler bu“îman Bahçesi”isimli eserde bir araya getirilmiştir. Eserde insanın, gayesiz, başıboş bir hayat sürmek için yaratılmadığı üzerinde durulmuş, dünyanın fâniliğinden bahsedilerek birbirinden kıymetli nasihatlere yer verilmiştir. Müellif eserinde inanç esaslarım ve İslâm' m şartlarını açıkladıktan sonra her müslümanın bilmesi gereken ilmihal konularım ele almıştır. Bütün bu meseleler kuru bir üslûb ile değil şiirsel bir dille anlatılmış, mevzular sâdece fıkhî yönleriyle değil, müellifin bir tarikat müntesibi olması münâsebetiyle tasavvufî açıdan da değerlendirilmiştir. Eserin en ehemmiyetli özelliklerinden biri de, vermiş olduğu dînî bilgilerin yanı sıra o devrin hayat anlayışı, ahlâkî değerleri ve sosyal dinamikleri hakkında da son derece kıymetli bilgiler veriyor olmasıdır. Bütün bunlara ilâveten Ravzatü'l-îmân, sıradan bir eser değil, Osmanlı devletinin en ihtişamlı yıllarının geçtiği sarayın kütüphanesinden bir kitaptır.
Özet (Çeviri)
“Rawdatu'l-Iman”which author is Halil, supposed to have lived in the 16th century, is a handbook about the basics of Islam, written in poetic style. The author has gathered all the basic knowledge which the muslim needs for believing and acting properly accordin to his religion in this book which title means: the Garden of Believe. The book contains a lot of precious advises which explain that man hasn't been created for goalless and empty life and that this life is contemporary. After explaining the pillars of each ot the faith and Islam, the author talks about the basic themes of Islam which must be known by every muslim. All these topics instead of being represented in ordinary style have been explained poetically, as also the themes haven't been viewed only scientifically but studied by the sufi (mystic) point of view. One other of the most important features of the work is that together with the religious knowledge it gives very good idea about the world view, the moral values and the social life in that century. Beside all this“Rawdatu'l-Iman”is not an ordinary work but one of the books of the Palace library of the Otoman state during its most florishing period.