Veliyüddin b. Halil Bükâî'nin Ravzatü'r-Reyâhîn Menâkıb-ı Çehâryâr-ı Güzîn adlı eseri (İnceleme-metin
- Tez No: 844292
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
Bu çalışma, İslâm'ın ilk dört halifesinin faziletlerini ve kerametlerini içeren ve menakıbnâme türünde yazılmış olan Ravzatü'r-Reyâhîn Menâkıb-ı Çehâryâr-ı Güzîn isimli eserin transkripsiyonlu metnini ve incelemesini içermektedir. Araştırmalarımız neticesinde altı nüshasını tespit edebildiğimiz metnin müellifi Veliyyüddîn b. Halil Bükâî'dir.“Veliyyüddîn b. Halil Bükâî'nin Ravzatü'r-Reyâhîn Menâkıb-ı Çehâryâr-ı Güzîn Adlı Eseri”adını verdiğimiz bu çalışma üç bölümden müteşekkildir. Birinci bölümde dört halifenin hayatı ve Türk Edebiyatı'nda nasıl işlendikleri hakkında geniş bilgi verilmiştir. İkinci bölümünde müellifin hayatı ve eserleri tanıtıldıktan sonra tezimizin ana unsuru olan Ravzatü'r-Reyâhîn Menâkıb-ı Çehâryâr-ı Güzîn'in detaylı bir incelemesi yapılmıştır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise transkripsiyonlu metin nüsha farklılıklarıyla birlikte verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes the transcribed text and analysis of the work titled Ravzatü'r- Reyâhîn Menâkıb-ı Çehâryâr-ı Güzîn, which was written in the menakıbnâme genre and contains the virtues and miracles of the first four caliphs of Islam. The author of the text, of which we were able to identify six copies as a result of our research, is Veliyyüddîn b. Halil Bükâî. This study, which we call“Veliyyüddîn b. Halil Bükâî'nin Ravzatü'r-Reyâhîn Menâkıb-ı Çehâryâr-ı Güzîn”, consists of three chapters. In the first part, the life of the four caliphs and how they are treated in Turkish Literature are given. In the second part, after introducing the life and works of the author, a detailed analysis of Ravzatü'r- Reyâhîn Menâkıb-ı Çehâryâr-ı Güzîn, which is the main element of our thesis, has been made. In the third part of our study, the transcribed text is given together with the copy differences.