Türkiye'de vergi yükü ve Denizli örneği
  1. Tez No: 158873
  2. Yazar: FATİH DEYNELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELAMİ SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Vergi yükü, gerek vergi adaletinin sağlanması gerekse çeşitli vergi politikalarının geliştirilmesi açısından önemlidir. Vergi teorisinde vergi yükü ile çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı da Türkiye'deki vergi yükünün gelişimini incelemek ve Denizli örneğinde toplam vergi yükü üzerine hesaplamalar yaparak vergi politikalarım değerlendirmektir. Birinci bölümde vergi yükünün genel tanımı ve çeşitleri konusunda bilgiler verilmiştir. Vergi yükünün bu tanım çerçevesinde önemi ve bazı ekonomik ve sosyal kavramlar ile olan ilişkisi açıklanmıştır. ikinci bölümde, Dünya'daki vergi yükü üzerine yapılan çalışmalar gözden geçirilmiş ve bir literatür taraması sunulmuştur. Ayrıca OECD ve Türkiye üzerine karşılaştırmalar yapılarak, vergi yükü konusunda Türkiye'nin OECD ülkeleri içindeki yeri araştırılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, Türkiye'deki genel vergi yapısı Osmanlı'dan günümüze kadar incelenmiş ve bu yapı içinde vergi yükünün önemi açıklanmıştır. Daha sonra, Türk vergi sistemi içinde bulunan vergiler ayrı ayrı incelenerek, vergilerin gelişimi ve bugünkü durumu ortaya konmuştur. Dördüncü bölümde ise, Denizli'deki sübjektif vergi yükü üzerine bir takım değerlendirmeler yapılmışta. Daha sonra mevcut veriler kullanılarak Denizli için toplam vergi yükü hesaplanmıştır. Ayrıca Denizli ve diğer seçilmiş illerle (Afyon, Burdur, Isparta ve Gaziantep) karşılaştırmalı bir analiz yapılmış ve beş ildeki vergi yükünün seyri değerlendirilmiştir.Tezin son bölümü elde edilen bulguların değerlendirilmesi ve gelecekteki araştırmacılara önerilere ayrılmıştır. Anahtar Kelimeler : Vergileme, vergi yükü, vergi politikası Fatih DEYNELİ
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Tax burden hasimportance of both providing tax justice and improving tax policies. In tax theory, many studies about tax burden have been executed. The purpose of this study is to investigate the developmentof tax burden in Turkey and to discuss ta policies by calculating total tax burden in Denizli. The first section gives informations about the definition and kinds of tax burden. In this frame of the given definition, the importance of tax burden, some economical and social concepts related with tax burden has been explained. In the second section, studies on tax burden have been overviewed and the literature review on this subject has been presented. Comparison between OECD countries and Turkey, the position of Turkey in tax burden among OECD countries have been investigated. In the third section of the thesis, Turkish tax system has been analysed in the period from Ottoman to Turkish republic era and in this structure the importance of tax burden has been emphasized.After, analysing the Turkish tax system, the development of taxes analytically discussed. In the last section, some discussions about subjective tax burden are presented. Tax burden in Denizli have been calculated by using the official data. Also a comparative analysis between Denizli and other chosen cities (Afyon, Burdur, İsparta, Gaziantep) is introduced and the progress of the tax burden in these cities are reviewed.Finally, last section presents some concluding remarks and proposals for further research. Key Words : Taxation, tax burden, tax policy Fatih DEYNELİ