İlköğretim öğretmenlerinin öğretmenlerin stres düzeylerini etkileyen etkenlere ilişkin algıları (Denizli ili örneği)
  1. Tez No: 158872
  2. Yazar: TAMER SARI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDURRAHMAN TANRIÖĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, Denizli il merkezinde çalışan ilköğretim öğretmenlerinin öğretmenlerin stres düzeylerini olumsuz etkileyen etkenlere ilişkin algılarını belirlemektir. Bu araştırmanın verileri 2003-2004 eğitim öğretim yılı bahar döneminde toplanmıştır. Veri toplama aracı olan ölçek formu 24 ilköğretim okulunda toplam 340 ölçek değerlendirilmeye alınmıştır. Araştırmanın çözümlenmesinde“SPSS 10,0 for Windows”paket programı kullanılmıştır. Araştırmada grup ortalamaları arasındaki farkın anlamlı olup olmadığı“t testi”ve“Tek Yönlü Varyans Analizi”teknikleriyle araştırılmıştır.“Öğrencilerin başarı durumlarının düşük olması”etkenini öğretmenlerin büyük oranda stres kaynağı olarak gördükleri ve katılma derecelerinin“Tamamen Katılıyorum”olduğu saptanmıştır. Öğretmenlerin algılarına göre“Katılıyorum”düzeyinde stres kaynağı olarak görülen maddeler,“Öğretmenliğin herkesin yapabileceği bir meslek olarak algılanması”,“Öğrencilerin dersime ilgi göstermemeleri”,“Görevimin karşılığında aldığım ücretin yetersiz olması”,“Sınıfımda sorunlu öğrencilerin bulunması”,“Hazır olmadığım bir konuda ders vermem”,“Öğrencilerin saygısız davranışları”,“Derslerde öğrencilerin fazla gürültü yapması”,“Ekonomik yetersizliği olan öğrencilere yardımcı olamamam”,“Öğrencilerin konulan anlamakta zorlanması”,“Okulumuzdaki bazı öğretmenlere idarenin fazla avantaj sağlaması”,“Öğrencilerle iyi iletişim kuramamam”,“Ders müfredatının öğrencilerdeki bireysel farklılıkları göz ardı etmesi”,“Öğrencilerin dersimle ilgili temel bilgi eksikliğinin bulunması”,“Öğrencilerin öğretilenler dışında hiçbir şeyi merak etmemesi”,“Yaptığım çalışmaların idareciler tarafından takdir edilmemesi”,“İdarecilerimizin öğretmenlerin problemlerine karşı ilgisiz olması”,“Çevrenin öğretmenlere gereken saygıyı göstermemesi”maddeleridir. ANAHTAR KELİMELER: Örgüt, Öğretmen, Öğretmen Stresi, Algı
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The purpose of this study was to determine sources of Teacher's Stress. The population of the research was 956 teachers working for primary schools, in Denizli. The questionnaire developed by the researcher was administered in order to collect data from 340 teachers which consisted of the sample of the study. The data were analyzed by“t test”and "one-way ANOVA test. The result of the research indicated that low student's success is high level stress source for teachers (Completely agree). The teachers state that (agree) level stress sources are low status of the teaching profession, lack of salary, unfairly performance evaluations, overcrowded classroom, noise in the work place, lack of communication with principle and students, uninterested students. KEY WORDS: Organization, Teacher, Teacher Stress, Perception