KOBİ'lerin finansmanında teşviklerin yeri ve önemi Denizli'de teşvik uygulaması
  1. Tez No: 158878
  2. Yazar: İLHAN BAŞER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAFİZE MEDER ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ'ler); esnek ve dinamik yapılan ile istihdam yaratma, gelir dağılımındaki çarpıklıkları asgariye indirme, ferdi tasarrufları teşvik etme, bölgelerarası dengeli kalkınmayı sağlama işlevleriyle ülke ekonomilerinde önemli görevler üstlenmişlerdir. Ekonomide çok büyük bir yere sahip olan KOBİ'ler; kendi iç dinamiklerinden kaynaklanan birçok sorunla karşı karşıya kalmışlardır. En önemli sorunu ise finansman sorunudur. Bu sorunu çözmek için genellikle özsermayelerine kullanmakta veya banka kredileri veya teşviklerden istifade etmektedirler. Alternatif finansman kaynaklarım ise yok denecek kadar az kullanmaktadırlar. KOBİ'ler, millî ekonomiye ve toplumsal hayata katkılarını artırarak sürdürebilmeleri için başta hükümetler olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlarca desteklenmektedir. Bu destekler arasında yer alan ve KOBİ'lerin finansman sorununun çözümünde teşviklerin önemi unutulamaz. Dünya Ticaret Örgütü tarafından düzenlenen Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması (GATT) hükümlerine uygun olarak KOBİ'lerin desteklenmesi tüm hükümetlerin programlarında yer almaktadır. Teşvikler çeşitli şekillerde sınıflandırılmıştır. Bunlardan birisine göre de teşvik araçları; malî teşvik araçları, iktisadî teşvik araçları ve idarî-teknolojik teşvik araçları olarak sınıflandırılmıştır. Avrupa Birliğine giriş sürecini yaşadığımız bu günlerde rekabet gücü kazanan KOBİ'lerin pazar paylan arttıracakları ve ülkenin sosyo-ekonomik hedeflerine ulaşmasında etken olacaktır. Uygulanan teşvik politikalarının KOBİ'lerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek düzenlemelerle ülke ekonomisi içinde beklenen katma değerin sağlanabileceği değerlendirilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, KOBİ, Finansman, Finansman Sorunları, Teşvikler
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Small and Medium Sized Enterprises (SMEs) have been playing fundamental role for many countries' economy. These are; producing new employment opportunities, decreasing gap in wealth distribution, promoting personal savings, and creating balanced development among regions. SMEs have a huge impact on economy of the countries. Because of their internal dynamics, they face many problems such as financial problems. In order to solve this problem, SMEs generally used personal capital, bank credits and incentives. SMEs have been financially supported by governments and organizations to provide sustainable national economy and social life. Among these supportive sub-dynamics, incentive are playing fundamental role to solve the financial problem of SMEs. All government have been supporting the SMEs according to General Agreement of Tariffs and Trade (GATT) rules, prepare by World Trade Organization. Incentives are classified into different categories. In a case, means of incentive are categorized as follow; means of financial incentives, means of economic incentives, and means of techno-intuitional incentives. In the process of full integration into European Union (EU), SMEs, gained ability to compete, are going to increase their market share and will definitely be an important actor for their national socio-economic ambitions. It can be observed that incentive policies, covering the solution for the demand of SMEs, could provide value-added into the national economy. KEY WORDS: Small and Medium Sized Enterprises, SMEs, Financial, Financial Problems, Incentives