Hava kalitesinin kontrolunda debi ve nem ölçümünün yeri ve önemi
  1. Tez No: 15890
  2. Yazar: MÜFİDE ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERAP KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
iii ÖZET Bu Yüksek Lisans Tezi'nde, yakma işlemlerinden kaynaklanarak hava kirliliğine yol açan etken ve parametreler (yakıt, yakma şekli, sıcaklık, basınç, nem, kirletici bileşenlerin emisyon derişimleri ve gaz emisyon debileri) literatür taramasına dayanılarak derlenmiş, debi ve nem ölçüm sistemleri prosese uygulanabilirlik, prensip, yapım etkinlikleri açısından karşılaştırılmıştır. Çalışmanın deneysel bölümünde, yakma prosesine ilişkin fiziksel, termodinamik, stokiyometrik ve kimyasal etkenler gözönünde bulundurularak, gaz ve partikül biçimindeki yakma ürünleri, Tunçbilek linyit kömürünün yakıldığı bir kovalı sobada ölçülmüş, debi ve nem parametrelerinin bu ölçüm sonuçlarının değerlendirilmesindeki önemi araştırılmıştır. Ülkemizde konuya ilişkin mühendislik hizmetlerinin çok yetersiz olduğu ve debi / nem ölçümüne yeterince önem verilmediği kanısına varılmıştır. Anahtar Kelimeler Hava Kirliliği Debi Nem Ölçüm Yöntemleri Sıkıştırılabilen akışkanlar Açık Atmosfer Ölçümleri Emisyon İşyeri Ortamı Yakma sistemleri
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this Master Thesis, combustion-related factors and parameters causing air pollution (such as fuel type, way of firing, temperature, pressure, humidity, emission concentrations of polluting compounds and emission flow rates) have been brought together based on a literature survey. The systems for flow and humidity measurements have also been compared with respect to their applicability to any system, their costruction and effectiveness. In the experimental part of the study, gaseous and particulate combustion products from a bucketted- stove in which Lignite from Tunçbilek is burnt, have been measured by taking the physical, thermodynamic, stoichiometric and chemical factors related to combustion processes, into account. The importance of the flow-rate and humidity for the evaluation of these data is also investigated. Engineering background on the subject have been concluded to be insufficient and flow / humidity measurements are not being taken to be so seriously. Keywords Air pollution Humidity Compressible fluids Emission Combustion systems Flow rates Methods of measurements for flow rates and humidity Ambient air measurements Work atmosphere