Acroptilon repens (L.) DC. bitkisinin flavonoid bileşikleri
- Tez No: 15891
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE EREN PÜTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada Temmuz 1989'da Eskişehir Arçelik fabrikası yakınından toplanan Acroptilon repens bitkisinin flavonoid bileşikleri incelenmiştir. Bitkinin kurutulan ve toz edilen toprak Ustu kısımları bir sokslet apareyinde sırasıyla petrol eteri, kloroform ve etil alkol ile tüketilmiş ve elde edilen özütler vakumda yoğunlaştırılmıştır. Çeşitli çözücü sistemlerinde yapılan ince tabaka kroraatograf i s inde etil alkol ve kloroform özütünün, aynı flavonoid bileşikleri içerdiği saptanmıştır. Bu nedenle sadece etil alkol özütü poliamid sutuna yerleştiril dikten sonra yıkama işlemine kloroform ile başlanmış ve artan oranlarda etil alkol ilavesi ile yıkamaya devam edil miştir. Bu sütundan elde edilen karışık fraksiyonlar selüloz veya poliamid sütundan geçirilerek temizlenmiş, elde edilen tek maddeler sefadeks LH-20 sütunlarda rnetanol ile yıkanarak saf laştı rılmıştı r. Elde edilen bileşiklerin yapılarının isoramnetin, isoramnetin 7-0-glikozit ve apigenin 7-0-glikozit olduğu renk reaksiyonları ve spektroskopik yöntemler ile (UV, H- N.M.R.) belirlenmiş, yapısı standart maddeler ile kıyaslana rak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, Acroptilon repens was investigated for its flavonoidal compounds. Acroptilon repens was collected from Eskişehir Industrial district in June 1989. Air dired and powdered above ground parts of the plant was extracted in soxhlet apparatus with petroleum ether, chloroform and ethyl alcahol respectively. Ethanolic extract showed the presence of flavonoid compounds in thin layer chromatography with various solvent systems. The ethanol extract pached on top of a polyclar column elution started with chloroform and the polarity of the solvent was in creased by gradual addition of ethanol. The further seperations of the fractions obtained by polyclar column were done by using either a polyclar or a cellulose column and the final purification was made by sephadex LH-20 The structures of the flovonoid compounds were determined.as isorhamnet in, isorhamnetin 7-Q-g 1 ycoside and apigenin 7-Q-g 1 ycos ide. The structures of all compounds were elucidated by using physical methods, colour reactions and spectral methods such as UV, H-N.M.R. Also the isolated compounds were compared with the standart compounds.