Disikloheksil (18) crown-6 katalizörlüğünde katı-sıvı faz transfer katalize yükseltgenme reaksiyonları
- Tez No: 15889
- Danışmanlar: PROF.DR. D. LALE ZOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Altmışlı yılların sonunda faz transfer kataliz olarak adlandırılan yeni bir genel teknik geliştirilmiştir. Faz transfer kataliz (PTC), hem çok ucuz hem de çok basit olma avantajlarını içeren ve bu nedenle preparatif organik kimyanın yanısıra, endüstride de büyük çaplı kabul görmüş bir tekniktir. Klasik PTC koşullarında (sıvı-sıvı PTC) reaksiyonlar, birbirlerini çözmeyen iki fazlı (sulu faz ve organik faz) sistemlerde yürütülürler. Sulu fazda iyonik maddeler, organik fazda ise substrat çözUnUr. öte yandan katı-sıvı PTC sistemlerinde ise, iyonik maddeler organik ortamda bir katı süspansiyon olarak bulunurlar. İyonik maddelerin sulu veya katı fazdan reaksiyonun gerçekleştiği organik faza transferi ise katalitik miktar faz transfer ajanı ile sağlanır. Genellikle faz transfer ajanı olarak kuaterner onyum tuzlarının ve DCHC181C-6 gibi lipofilik taç eterlerin kullanımı yaygın dır. Bu çalışmada çeşitli alifatik alkollerin, alkenlerin, arenlerin hem klasik yöntemlerle hem de katı-sıvı PTC koşullarında permanganat ile yükseltgenmeler incelenmiş ve sonuçlar kıyaslanmıştır.. Faz transfer kataliz koşullarında gerçekleştirilen yükseltgenmeler oda sıcaklığında yürütülmüş olup; faz transfer ajanı olarak DCHC183C-6 ve organik faz olarak benzen kullanılmıştır. Yükseltgenme Ürünlerinin tanısı ı.r. ve u.v. spektrumları yardımıyla gerçekleştirlmiştir..
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Dating from the late sixties, a new general technigue, named phase-transfer catalysis was devel loped phase-transfer catalysis (PTC) has the advantages of being extremely simple and economical and so met with immediate acceptance in industrial applications as well as in preparative Organic Chemistry. Under Classic PTC Conditions ( 1 iquid- 1 iquid PTC), reactions are conducted in two-phase system con sisting of mutually insoluble aqueous and organic layers. Ionic reagents are dissolved in the aqueous phase, the substrate in the organic one. Alternatively, ionic reagents can be used in the solid state as a suspension in the organic medium ( so 1 i d- 1 iquid PTC). The transport of the ionic reagents from the aqueous or solid phase to the organic one (in which the reactions occurs), is ensured by catalytic amounts of phase transfer agents. Usually quaternary onium salts and lipophilic crown ethers such as DCH£ 181C-6 are used as phase transfer agents In this work permanganate oxidations of various aliphatic alcohols, alkenes and arenes are investigated both with classic methods and under solid-liquid PTC conditions and the results are compared. For oxidations carried out under PTC conditions at room temperature, DCHC183C-6 is used as phase transfer ajent and benzen is used as organic phase. The identification of oxidation products are realised with the help of their I.R. and U.V. spectra.