Öğretmen ve yönetici görüşlerine göre, sınav kazanarak atanan ilköğretim okulu müdürleri ile sınavsız atanan ilköğretim okulu müdürlerinin yeterlilikleri
The efficiency of the principals who were appointed by entering exam and the ones who were appointed without an exam according to administrator and teacher views
  1. Tez No: 158909
  2. Yazar: ALİ ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜNEVVER ÖLÇÜM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
İsim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler GENEL BİLGİLER Ali ASLAN Eğitim Bilimleri Eğitim Yönetimi ve Denetimi Doç. Dr. Münevver ÖLÇÜM ÇETİN Yüksek Lisans - Şubat 2005 Yönetici, Yeterlilik, Sınavlı, Sınavsız ÖZET ÖĞRETMEN VE YÖNETİCİ GÖRÜŞLERİNE GÖRE; SINAV KAZANARAK ATANAN İLKÖĞRETİM OKULU MÜDÜRLERİ VE SINAVSIZ ATANAN İLKÖĞRETİM OKULU MÜDÜRLERİNİN YETERLİLİKLERİ Hızlı bir değişimin yaşandığı günümüzde, eğitim yöneticilerinden beklenen rol ve yeterlilikler de değişmektedir. Bu beklentileri karşılayacak olan yöneticilerin kendilerini geliştirme ya da bu görevlere atanacaklarda belli standartların aranmasını gerekli kılmıştır. Sınav kazanarak atanan ilköğretim okulu müdürleri ile sınavsız atanan ilköğretim okulu müdürlerinin yeterliliklerini öğrenmek amacıyla 2003-2004 öğretim yılı, Bahçelievler, Bakırköy, Beşiktaş, Büyükçekmece, Esenler, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Güngören, Silivri, Şişli, Kağıthane ilçelerindeki, sınav kazanarak atanan ilköğretim okulu müdürleri ve bu okullara en yakın sosyo-kültürel ve ekonomik yakınlıktaki ilköğretim okullarında görev yapan toplam 660 öğretmen ve 61 ilköğretim okulu müdürü üzerinde yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğretmen ve yöneticilerin kişisel bilgileri için anket ile 85 sorudan oluşan bir ölçek ile yönetici yeterliliklerini belirlemek amaçlanmıştır. Yönetici yeterlilikleri ile ilgili veriler için, Standart Puan Ortalamaları ve Standart Sapmaları, İki faktörlü Anova, Scheffe Testi, Kruskal, Wallis Testi, Mann-Whitney“U”Testi ve ilişkisiz grup“t”testi uygulanmış ve yorumlama bu değerler üzerinden yapılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin sınavlı ve sınavsız atanması gerçekleşen yöneticilerinin yeterliğini algılamaları sınavlı atanan yöneticiler lehine gerçekleşmiştir. Her iki yönetici grubu için, 21-30 yaş grubundaki öğretmenler yöneticilerini, 41-50 yaş grubundaki öğretmenlere göre daha yetersiz görmektedirler. 1-10 yıl mesleki kıdeme sahip öğretmenler, 21 yıl üzeri mesleki kıdeme sahip öğretmenlerden yöneticilerini daha yetersiz görmektedirler. Ham puanlar üzerinde yapılan karşılaştırmada, öğretmenler yöneticileri ortalamanın üzerinde yeterli görürken; yöneticiler, kendilerini öğretmenlerden daha yeterli görmektedirler. Bu duruma göre yönetici atama için getirilen standartlar geliştirilmeli, yöneticilerin eğitim ihtiyaçları belirlenerek buna uygun eğitimler verilmelidir.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname : Ali ASLAN Field : Educational Sciences Programme : Educational Adminisration and Supervision Supervisor : Doç. Dr. Münevver ÇETİN Degree Awarded and Date : Master - February 2005 Keywords : Pnnciplas- Efficiplas- Without An Exam - By Entering Exam ABSTRACT THE EFFICIENCY OF THE PRINCIPALS WHO WERE APPOINTED BY ENTERING EXAM AND THE ONES WHO WERE APPOINTED WITHOUT AN EXAM ACCORDING TO ADMINISTRATOR AND TEACHER VIEWS Today we have been living a tremendous change and in this environment the expectations of role and efficiency has been changing, too. This necessitates the principals to improve themselves and it is necessary to demand some standards from the principals to be appointed. A research has been done to learn the difference of efficiency between the primary school principals who were appointed by entering exam and the principals who were appointed without entering an exam in the educational year of 2003-2004 in Bahçelievler, Bakırköy, Beşiktaş, Büyükçekmece, Esenler, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Güngören, Silivri, Şişli, Kağıthane with school principals who were appointed by entering exam and with 660 teachers and and 61 primary school principals who work in the schools which are close to these places socio-culturally and economically. A questionnaire to gather information about the teachers and the principals and a scale with 85 questions is used to determine the efficiency of administration skills. To gather data on the management efficiency, standard Point Average and Standard Deviation, Two Factors Anova, Scheffe Test, Kruskal, Wallis Test, Mann-Whitney“U”Test, and Independent Group“t”Test is applied and the comment is done relying on these evaluations. The result of the research to measure the efficiency is on behalf of the principals who entered the exam. For both groups of the principals, the teachers at the age of 21-30 consider their principals less efficient when compared to the teachers at the age of 41-50. The ones with the experience of 1-10 consider their principals less efficient then the ones with the experience of more than 21 years. When the raw points are compared; while teachers regard principals efficient over the average, principals consider themselves more efficient than teachers. With these data, it can be said that the standards for the appointment of the principals should be improved, and they should be trained by determining their needs of training.