Eğitim amaçlı afişlerin tasarım ilkelerine uygunluğu ve görsel materyal olarak etkililik durumunun incelenmesi
- Tez No: 159005
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu araştırma, gençlere yönelik sağlığa zararlı maddelerin kullanımından doğan bağımlılık tehditlerinin giderilmesi için eğitim kampanyalarının yürütüldüğü afiş tasarımlarının, görsel materyal ve etkililiğini saptamak amacıyla, kurumların yayınladığı eğitim amaçlı afiş tasarımları dikkate alınarak değerlendirme sürecine girilmiştir. Araştırma sürecinde afiş tasarımlarının tarihsel süreci, günümüzdeki önemi ve kullanım alanları incelenmiştir. Tasarımcının eğitim süreci, tasarım ilkeleri doğrultusunda hazırlanan bir afiş tasarımında olması gerekenler incelenmiş, tasarım süreci hakkında kaynaklardan bilgi aktarılmıştır. Araştırmanın amacından yola çıkarak survey yöntemi kullanılmış, Ankara ilinde bulunan 3 Meslek Lisesinin Grafik Tasarımı Eğitimi bölümü öğrencileri ve bu alanın öğretmenleri araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Gerekli verilerin elde edilmesi için sosyal kurumlardan araştırmanın amacına uygun -eğitim amaçlı- 15 toplanabilmiştir. Verilerin toplanması amacı ile öğretmenlere ve öğrencilere yönelik iki ayrı anket geliştirilmiştir. Verilerin analizi bilgisayar ortamında SSPS (Statistical Package For Social Science) paket program ile yapılmıştır.. Afişlerin tasarım ilkelerine uygunluğuna ilişkin uzman değerlendirmeleri, afişte olması gereken kriterler doğrultusunda hazırlanmış afişlerin, öğrenci üzerindeki etkililiğini ortaya koymuştur.. Öğrencilerin kişisel özelliklerinin afiş tasarımım algılamada etkisinin değerlendirmesi sonucu; afişler hazırlanırken hedef kitlenin kişisel -cinsiyet ve yaş- özelliklerinin dikkate alındığı tasarımların etkililiğinin daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır.. Afişlerin öğrencilerde etkililik durumlarında da uzman değerlendirmelerinde ortaya çıkan tasarım kriterlerinin dikkat edildiği tasarımların öğrenciler için daha etkili olduğu ortaya çıkmıştır.11 Eğitim afişleri üzerine yapılan bu araştırma, afişler tasarlanırken, tasarım ilkelerine ne kadar dikkat edildiğini ve eğitim amacının yeterlilik derecelerini açığa çıkarmış, ortaöğretim kurumlarında bulunan öğrenciler üzerinde kişisel farklılıkları da göz önünde bulundurularak bıraktığı etkiyi, ortaya koyarak değerlendirmiştir. Eğitim gerektiren toplumsal yanlışlar, eğitim afişleri yoluyla çözümlenir mi? sorusuna cevap aranmıştır. Araştırmanın sonunda anlaşılmaktadır ki kurumların hazırlatmış olduğu“eğitim afişleri”eğer tasarım ilkeleri ve bir afişte dikkat edilmesi gerekenlere uyularak tasarlanmışsa hedef kitlesi üzerindeki etkililiği daha fazla olabilecektir. Afişlerin yapılma nedenlerinin hedef kitleleri üzerinde etki bırakmak olduğu düşünüldüğünde, afiş tasarım ilkeleri doğrultusunda hazırlanmamış afişler fayda sağlamadığı gibi hem ülke ekonomisine, hem de kurumların ekonomisine zarar verebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research has focused on specifying the visual effectiveness of posterdesigns which were prepared by institutions aiming to overcome the threat of addiction arising out of the use of harmful substances by children. In the course of the research, the historical process of designs, their present significance and the domains where they are used have been examined. The educational process of the designer as well as the requirements to be found in a posterdesign which must be done in line with design principles, has been studied and information about designing has been incorporated into the study. The 'Survey' method has been applied as it is compatible with the aim of the study. The exemplification for the study has been chosen from among the teachers and students in the Graphic Design Departments of three Vocational High Schools situated in Ankara. In order to gather the necessary data, 15 flashcards, which were designed for educational purposes have been collected through welfare institutions. Two distinct questionnaires have been developed for both students and teachers with the aim of data collection. The analysis of the data has been conducted through the SSPS package program on the computer. The experts assessment of the compatibility of the flashcards with design principles have demonstrated the effectiveness of the flashcards prepared in line with the basic requirements of preparation on students. As a result of the assessment of how students' personal qualities influence their perception, it has become clear that flashcards which take into account the sex and age of the target people are much more effective. This research on the educational flashcards has shown to what extent design principles are cared for, and the efficiency levels of educative aims, and also evaluated the impact it has left on students by paying attention to personalIV differences of these students. In this study, an answer has been sought as to whether errors that require education can be corrected through the use of fiashcards. At the end of the research, it has become obvious that so long as the principles of posterdesign are applied, the educational fiashcards prepared by institutions will have a much higher level of effectiveness. When it is considered that the main aim of preparing fiashcards should be to make an influence on target people, fiashcards that are not prepared in accordance with design principles may be useless, and harm the economies of both the country and the institutions.