Mesleki ve teknik eğitimde el sanatları teknolojisi modül programlarının değerlendirilmesi ve örnek bir program hazırlanması
The evaluation of hand arts technological modul programs in vocational and technical education and preperation of a sample program
  1. Tez No: 159004
  2. Yazar: CEVRİYE SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. TEVHİDE ÖZBAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Crafts, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Bu araştırmada Mesleki ve Teknik Eğitime bağlı El Sanatları Teknolojisinde uygulanan modül programların öğretmen ve öğrenci ihtiyaçlarım karşılayıp karşılamadığının tespiti amaçlanmıştır. Ayrıca El Sanatları Teknolojisi Alam İçinde yer almayan“Ahşap Yapım ve Süsleme Teknikleri”Modül Programı hazırlanmıştır. Araştırma 143 sayfa olup 5 bölümden oluşmaktadır. Bu çalışma süresince El sanatları Teknolojisi Alanı, Modüler program uygulamaları ve bu uygulamaların eğitim kalitesine etkisi sorgulanmıştır.Modül program değerlendirmeleri öğretmen ve öğrenci görüşleri doğrultusunda elde edilen bulgular incelenerek gerçekleştirilmiştir. Araştırma Ankara içindeki kütüphaneler ve anketlerle sınırlıdır. Anket yapılan okul Anadolu Meslek Liseleri içinden rassal olarak seçilmiştir. Araştırmanın evrenini Ankara'daki Kız Meslek Liseleri,örneklemini ise Ankara Ulus Atatürk Anadolu Kız Meslek Lisesi oluşturmaktadır Anket sonucu elde edilen bulgulara göre, öğretmenler tarafından modül programlar amaçlara ulaşma niteliği, içerik ve öğretim süreçleri açısından önemli ama bu özellikler uygulanan programlar için ise kısmen yeterli bulunmaktadır. Öğretmenler modül programların değerlendirme niteliğini önemli ve yeterli görmektedirler. El Sanatları Alan Teknolojisi Modüllerin piyasa ihtiyaçlarına göre hazırlanmasını önemli,fakat programlar yetersiz bulunmak tadır. Öğrenciler modül program uygulamaları ile ilgili çalışmalara, kısmen katılıyorum cevabı vermişlerdir.Araştırma sonucunda El Sanatları Teknolojisi Alan dersleri havuzunda Ahşap Sanatının Modülü olmadığı, ahşap imalatçılarının ahşap ürün süsle melerinde Geleneksel Türk El Sanatları ve meslek lisesi öğrencilerini zaman zaman çalıştırdıkları ayrıca özgün ahşap ürün tasannu yapabilecek personele ihtiyaç duydukları tespit edilmiştir.Bu nedenle bir modül oluşturmak üzere bir çok kaynaktan yararlanılarak Ahşap Sanatı Eğitim programı hazırlanmıştır. Programların hazırlanmasında ilgili sektörlerle işbirliğinin sağlanamamasından dolayı önemli bir eksiklik olduğu tespit edilmiştir. Modül program uygulamalarında da aksaklıklar olduğu geleneksel öğretmen merkezli eğitimin halen devam ettiği »öğretmen ve öğrenciler ile yapılan görüşmelerden anlaşılmıştır.Özellikle modül kitapların bulunamamasının ve ilgili sektörlerle işbirliğinin sağlanamamasının, uygulamalarda önemli bir sorun yarattığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this research,it is aimed to find out whether the modular programmes in the Vocational Study Programmes meet the necessary qualities for the teachers and students in the field of Handicraf Technology of Vocational and Technical Education.In addition to this a“wooden processing techniques”modular programm which is not exist inside of the hand art techniques was prepared.this research is composed of 143 pages and 5 sections. During this study,it is searched Hand Art Techniques Area modular programing applications and the effects of these applications to the quality of education is bearched.The evaluation of modular programs were achivied by analyzing opinions of teachers and students.The physical baundaries of study are the libraries of Ankara and questioniers.The school at which the questionary was made and choosen among the Anatolian Vocational High Schools randomly. The scope of this study consists of Girls' Vocational High Schools.The restrictions of the research are the literatures in Ankara and questkmaires.The study was conducted with the students of Handicraft Techonology of Ulus Anatolia Vocational High School. The analysis of questionnaire showed some of the information obtained as follows.The teachers find modular training approch as important for the aims,the content, the training period and evulation,but being partially adequate.lt has been determined that there are problematic points as regards Vocational Training practice. The students in programme have partially agreed on most of the comments about their own branches. At the end of this research,the information obtained that there is not a modular programme of Wood Art in the field of Handicraft Techonology. Cooparation with makers and sellers furniture,it has been seen that some of students from Traditional Turish Handcrafts and Vocational high schools areIV employed as part time employer and the skilfull woden product designers are needed. In addion,it was preapered a woden art education Programme in this section. Due to shortage in cooparation with the wooden manufacturing sector,there exist an important weakness in preparing the programme.lt also observed from the interviews with students and techers that there are some problems in modular programme applications and the teacher based education is still continnued.lt is concluded that especially the lach of modular books and shortage in cooparation with wooden manufacturing sector are important problems in applications.