Yetişkin insan kadavralarında büyük ve orta çaplı damarların boyutlarının araştırılması
  1. Tez No: 15902
  2. Yazar: MAHMUT TURUT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
37 ÖZET Yetişkin Türk insanındaki damar boyutlarını araştır mak amacı ile 1986-1991 yılları arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Anabilim Dalına gelen 30 kadavra ince lenmiştir. Bu inceleme dissection yöntemi ile ortaya konan (Exploratio) damarlar üzerinde yapılmıştır. Bulgular literatür verileri ile karşılaştırıldığında Yetişkin Türk insanında ar ter ve ven çaplarının daha küçük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY To determine the vessel size in adult Turkish people, we examined 3G cadavres which received in Medical Faculty of Trakya University, Morphology Department between 1986 and 1991. This examination was done on the vessels which were exposed according to the dissection method. When the results are compared with those of the li terature, the diameter of arteries and vessels in adut Turkish people was smaller.