Sosyal yardımlaşma ve dayanışma faaliyetleri ile sosyal refah hizmetlerine halkın katılım eğilimleri
  1. Tez No: 2036
  2. Yazar: ŞENER KOÇYILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDİA EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
VII. BÖLÜM ÖZET Bu araştırmada sosyal yardımlaşma ve dayanışma faali yetleri ile sosyal refah hizmetlerine halkın katılım eğilimleri incelenmiştir. Araştırmada her toplumda, kendi yapısal özellikleri içinde biçimlenmiş bir katılıra bulunduğu Ve köy ve kent toplumlarında ortak sorunların çözümünde katılımın etkin bir araç olduğu sayıltılarından hareket edilmiştir. Araştırmanın örneklerini Ankara'nın Yenimahalle İlçe sine bağlı bazı köyler ile Çankaya İlçesine bağlı Or-An sitesinden alınmış ve köylerde 285, sitede de 232 yetişkin kişiyle mülakat yapılmıştır. Araştırmaya ilişkin kaynak çalışmalarında halk katılımının kavram ve kapsamı, katılım çeşitleri ve biçimleri, sosyal değişme ve halk katılımı, katılımın önemi ve güçlükleri ile sosyal hizmet mesleği açısından halk katılımı gibi konulara ağırlık verilmiştir. Bu araştırma ile köy ve site toplumlarında katılım eğilimlerinin ne yönde benzerlik ve değişiklikler gösterdiği, bireylerin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyleri ve gelir düzeylerinin katılıma etkileri, duyulan ihtiyaçlarla katılım arasındaki ilişki ve katılım açısından gönüllü ve resmi kuruluşların destek ve yönlendirmeleri incelenmiştir. Verilerin analizinde köyler ve site için basit, birleşik ve çapraz çizelgeler çıkarılmış ve araştırmanın değişkenmiştir. Değişkenleri arasındaki anlamlılık“X ”testleriyle hesaplan- 187188 Bulgulara göre; Köy ve site toplumlarında iyi komşuluk ilişkileri bulunmaktadır. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma faaliyetlerine ve sosyal refah hizmetlerine katılım eğilimi yüksektir. Ancak sitede, sosyal yardımlaşma ve dayanışma faaliyetlerine katılım eğilimi köylerden daha düşük düzeydedir. Toplumların kendi sorunları ile ilgili olarak bazı ortak çabaları bulunmaktadır. Buna karşılık örgütlü katılım ile devlet-toplum işbirliğine dayalı, sis temli ve etkin katılım faaliyetleri bulunmamaktadır. Araştırmanın uygulama alanındaki köy ve site toplumlarında bireylerin katılım eğilimleri cinsiyete, yaşa, eğitim düzeyine ve gelir düzeyine göre farklılaşmaktadır. Duyulan ihtiyaçlara katılım eğilimi köylerde ve sitede yüksek olup, halkın devletten beklediği ve katılım isteği gösterdiği işlerin başında“temel alt yapı hizmetlerinin geliştirilmesi”gelmektedir. Tartışma ve yorum bölümünde, öncelikle denencelere göre sonuçların genel bir sentezi verilmiş, daha sonra denencelere ulaşan yorumların dayandığı bulgular ve bir birleriyle ilişkileri incelenmiştir. Sonuç ve öneriler bölümü ise, özet olarak bulguların önemli sonuçları, yeni araştırma önerileri ve halk katılımının etkili kılınmasıyla ilgili bazı görüşleri içermektedir
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study public participation trends in the activities of traditional mutual help and social welfare services are examined. The research is based on the assumption that, in each community public participation is shaped within its particular social structure, and that public participation is an influencial tool for the solution of the comman problems of both rural and urban communities. The research sample is drawn from Ankara province, covering ten villages of Yenimahalle district and OR-AN town, a recently built suburb of Ankara's Çankaya district. Data is collected from 517 male and female adults, 285 of them living in villages and 232 in OR-AN. Two different questionaires, one for rural, one for urban areas are used for interviews. Topics such as; concept and content of pulic parti cipation; different forms of participation; social change and public participation; importance and difficulties of participation and public participation from social work point of view are emphasized within the theoritical framework of the research. The research examines differences and similarities of the public participation trends between rural and urban communities; impact of sex and age distribution, educa tional and income levels of the respondants on public participation; relationships between felt needs and participation and support and guidance provided by public authorities and voluntary bodies for public participation. 189190 For the analyis of the data chi square values are used to test the hypotheses of research. According to the findings of the research neighbourly relations both in villages and OR-AN are favourable. Level of participation in mutual help and social welfare services is considerably high. However, in OR-AN participation in traditional mutual help is lower than in villages. In both type of communities efforts are made for the solution of the common problems, but on the other hand organized parti cipation and participation based on government and community cooperation are not frequently observed. Participation trends both in rural and urban areas indicate differences according to sex, age, educational level an income of the respondants. Participation aiming at the solution of felt needs is high both in rural and urban communities. The highest public expectation from the state, and desire expressed for participation is related to the development of in frastructural services. A general synthesis is made on the findings related to the hypotheses of the research and relationships between the variables are discussed and interpreted. Results and recommendations cover important findings, proposals for further research and views for more effective participation.