Petrolün Azerbaycan dış politikasındaki yeri
  1. Tez No: 159038
  2. Yazar: MUHAMMET SAVAŞ KAFKASYALI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET EMİN ÇAĞIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
140 ÖZET Yaklaşık yüz yıldır uluslararası politikayı önemli ölçüde etkileyebilmiş fevkalade ehemmiyetli bir kaynak olan petrolün, uluslararası politikadaki gelişiminin ve bir dış politika etki aracı olarak Azerbaycan dış politikasındaki yerinin incelendiği bu çalışmada öncelikle petrol ve uluslararası politika arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci kısmında ise bir örnek olay şeklinde değerlendirilen Azerbaycan dış politikası ele alınmıştır. Daha bağımsızlığını kazanmadan başlayan (1988 yılı sonlarında) Ermenistan saldırılarına ve işgaline rağmen bir Sovyet Cumhuriyeti olarak, Ermenistan'a petrol ve doğal gaz vermek zorunda olan Azerbaycan 18 Ağustos 1991 tarihinde bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte, kendi dış politikasını oluşturabilme ve uygulayabilme gayreti göstermiştir. Bölgesel ve küresel politikalarını bir savaşın içinde olarak belirlemek durumunda olan Azerbaycan Cumhuriyeti, Sovyet sonrası dönemde bir taraftan ekonomik açıdan liberal ve serbest piyasa sistemine geçişi sağlamaya çalışırken, diğer taraftan Rusya'ya olan bağımlılığını azaltarak batı ile entegrasyonu sağlamaya çalışıyordu. Azerbaycan dış politikasının bütün yönlerinin ve ilişkilerinin bütün taraflarının ele alınmadığı bu çalışmanın bir ekseninde özellikle Rusya Federasyonu, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkileri mercek altına alınmıştır. Diğer ekseninde ise güvenlik, bağımsızlık (dış politika açısından), ekonomik gelişmenin / refahın sağlanması ve bölgesel / küresel entegrasyon boyutları incelenmiştir. Karabağ Meselesi'nde, Ermeni lobi çalışmaları karşısında ABD'nin, Rusya'nın ve AB ülkelerinin, Azerbaycan'ın haklılığına destek vermesi için petrolü bir dış politika aracı (ekonomik etki aracı) olarak, özellikle Rusya'nın tavrını etkilemeye yönelik pek başarılı bir şekilde kullanamadığı; ancak ekonominin geliştirilmesine ve bölgesel / küresel ilişkilerin artırılmasına yönelik olarak başarılı bir şekilde kullanılabildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
141 ABSTRACT This study analysis the use of petroleum - a natural resource that has anormously affected the course of international politics for almost a century - by Azerbaijan as a foreign policy tool. The first part of the study deals with the relationship between petroleum and international politics and explains the increasing importance of this strategic resource in international relations. In the second part, this relationship is analysed in the case of Azerbaycan's foreign policy. In late 1988, Azerbaijan, as a Soviet Republic, had to continue to supply oil and natural gas to Armenia, despite Armenian forces then were occupying Azeri territories. However, following its independence on 18 August 1991, Azerbaijan tried to formulate and carry out foreign policy of its own. Azerbaijan's relations with regional as well as global actors were determined in a war environment. In the post-Soviet era, the country on the one hand tried to make economic reforms needed to transform its economy into a liberal-free market one. On the other hand it sought to reduce its dependence on Russia and to improve its ties with the West. This study does not attempt to explain every detail of Azerbaijan's relations with the outside world but focuses on two themes; first Azerbaijan's relations with the Russian Federation, the European Union and the United States and second security, political soverignty, economic development and regonal / global integration aspects of Azerbaijan's foreign policy. It is observed that Azerbaijan tried to use its enegy policy as a means to obtain Russian, American and European support for its position on the Nagorna-Karabagh dispute and to counter Armenian lobbiying activities, but failed to do this to a great extent especially in terms of influencing Russian behaviour. However, energy policy proved to be a useful tool for economic development and for improvement of ties with regional / global actors.