Alanya Müzesi'ndeki geleneksel erkek giysilerinin kumaş ve biçim özellikleri
Is the fabric and the form properties of traditional male clothes at the Alanya Museum
- Tez No: 159179
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNAY ATALAYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
ÖZET Tez konusu; Alanya Müzesi'ndeki Geleneksel Erkek Giysilerinin Kumaş ve Biçim Özellikleridir. Araştırma; Alanya Müzesi'ndeki geleneksel erkek giysilerinin kumaş ve biçim özellikleri ile yörenin geleneksel erkek giysilerine ilişkin bulunabilen örneklerini kapsamaktadır. Birinci Bölümde; Alanya'da Giyim Kuşam ana başlığı altında; Araştırmanın yapıldığı yöre olan Alanya'nın; haritası, coğrafi konumu, nüfusu, iklim özellikleri, ekonomik yapısı, tarihi ve halkın yaşam biçimi ile ilgili bilgilerle, Alanya'ya Genel Bakış, Yörenin Dokumacılık Tarihi, Yöre halkından kişilerle yapılan görüşmeler ve yörede yaşayan kişilerin fotoğraf albümlerindeki giyim kuşamlarını gösteren fotoğraflarla Yörenin Geleneksel Giyim Tarihi ve Yörenin Geleneksel Giysi Parçalan detaylı olarak ele alınmıştır. İkinci Bölümde; Hayvansal ve Bitkisel Liflerden yapılan ipliklerin kullanıldığı dokumalar, Dokuma Tezgahı ve Dokuma Kumaş Çeşitleri'nin incelendiği Alanya Dokumacılığı 'na yer verilmiştir. Üçüncü Bölümde; Araştırmanın sınırlandırıldığı Alanya Müzesi hakkında bilgi verildikten sonra, Müze'nin Giysi Bölümü'nde yer alan kıyafetlerden erkek giyimi ile ilgili olan ve Müze yönetiminin izin verdiği şartlarda incelenebilen giysi ve parçalarının oluşturduğu 18 adet eser hakkında detaylı bilgi yer almaktadır. Ayrıca bu bölümde; Alanya Müzesi'nde olmayan ancak yörede giyildiği saptanan Külot pantolon ve ceketinin örneklerine ulaşmak amacıyla, yörede yapılan alan araştırmasında, bulunabilen 11 adet erkek giysi ve parçalarına ilişkin örnekler incelenerek, araştırma konumuz desteklenmiştir. Dördüncü Bölümde; Alanya Erkek Giyiminde Kumaşlar ana başlığı altında; Alanya Müzesi'nden ve yörede bulunabilen erkek giysilerinden VIincelenen örneklerin kumaş analizleri yapılarak analiz sonuçları hazırlanan tablolarda gösterilmiştir. Aynı Adı Alan Giysilerin Kumaş Analizleri, Kumaş Görsel Algı Resimleri, Müzede ve Yörede Bulunan Giysilerin Kumaş Görsel Karşılaştırmaları çizelgelerle ortaya konulmuştur. Ayrıca bu bölümde; inceleme esnasında giysileri oluşturan her bir parçanın birebir ölçüleri metre ölçüm aletlerinden olan mezura ile alınarak biçim özelliklerini belgelemek amacıyla 1/6 ölçekte teknik çizimleri ve kalıp çizimleri çalışılmış ve Örnek Giysilerin Biçim Karşılaştırmaları yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise; yararlanılan kaynaklar ve yörede görüşme yapılan kişilerle ilgili gerekli bilgilerle, araştırmamızda kullanılan resim ve tabloların açıklamaları ve sayfa numaralan listelenmiştir. Ayrıca, yöre halkının kullandığı giyim kuşam ile ilgili kelimelerden oluşan sözlük bu bölümde yer almıştır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of our thesis; is the fabric and the form properties of traditional male clothes at the Alanya Museum. The research; involves the fabric and the form properties of the traditional male clothes which are exhibited in the catologues of Alanya Museum and also the traditional male cloth samples that can be found by researching around the district and public. In the first part; under the main title of clothes in Alanya you can find the Conspectus of Alanya which suggest the information about the researching area's map, geographical, location, population, climate properties, economical structure, historical background, public's living styles and the weaving history of the region. Also some interviews which are made with the people living in the region and the history of the traditional clothing in Alanya and the traditional clothes pieces are taken in hand with the photographs which show the dressing hobits in Alanya. In the second part; you can find all these subjects like animal and vegetal fibres and cords, weaving work-bench and the types of weaving fabric under the heading of the weaving in Alanya. In the third part; Alanya's traditional male clothes history, male clothes and sorts of cloth pieces which complete dressings, are explained by the interviews done with the people and photographs of Alanya's dressing habits. The jackets, samples which are fixed as a type of the men wear and the trousers (Külot Trousers) made by the woolen and felt, couldn't be found so its fabric and form properties couldn't be examined. In the fourth part; under the heading of the fabrics of men wear in Alanya, the charts are prepared after the analyzing of the fabric samples of the men wear VIIItaken form the Alanya Museum and the region And the analized results are shown in these charts, also the fabric analizes of the clothes with the same names, the fabric visual perception pictures, The visual comporisons of the fabric found in the region and the museum are displayed by the tables. In addition of the fourth part; during the research each piece that belongs to the clothes is measured with a measurement tool called“mezura”and All parts of clothes are studied in the scale 1/6 and made out technical and model drawings to confirm the form properties. Then the form comparisons of the sample clothes are made. In the conclusion; making use of sources, necessary information of interwieved people, explanations of photographs and chartes used in this thesis and thesis page numbers are listed. In addition; including clothes and textile words-the dictionary which is used by this region folks is also taken apart in this conclusion section. [X