Travmatik kompartman sendromlarında kompartman içi basınç ölçümü
Intracompartmental pressure measurement in traumatic compartment syndromes
- Tez No: 15924
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
108 ÖZET Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim dalında Eylül 1990 ile Eylül 1991 tarihleri arasında baş vuran 1800 travmatik olgu kompartman sendromu yönünden değerlendirilmiştir. Bunlardan Kompartman sendromu veya riski altındaki 50 olgunun 51 ekstremitesinde kompartman içi basınçlar elektronik digital monitör sistemle ölçülmüştür. Kompartman içi basınç 0-19 mmHg arasında olan 30 olgu klinik olarak izlenmiş sonuçta kompartman sendromu gelişmediği görülmüştür. 20-29 mmHg arasında kompartman içi basıncı olan 3 olgu taşıdıkları yüksek risk nedeniyle kompartman sendromu gibi takip edilmiş ve konservatif işlemler yapılmıştır. Kompartman içi basınç 30 mmHg ve daha yüksek olan 7 olguda konservatif yöntemlerle tedavi edilmiştir. Konservatif olgular olarak belirttiğimiz bu 10 olgudan kontrola gelen 9'unda hiçbir komplikasyon olmadığı görülmüştür. Kompartman içi basınç 30 mmHg ve daha yüksek olan 10 olgunun 11 ekstremitesine cerrahi tedavi uygulanmıştır. Cerrahi tedavi uygulanan 7 olgunun 8 ekstremitesinde iyi sonuçlar alınmış, 3 olguda kalıcı fonksiyon bozuklukları görülmüştür. Kompartman içi basınç ölçülen 30 olgunun 31 ekstremitesinde Ege ve Yazar'ın iğne manometre tekniği ile ayrıca ölçüm yapılarak Elektronik digital monitör sistemle uyumu araştırılmıştır. Bu sistemin kompartman sendromunun tanı ve takibinde güvenilir olmadığı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
109 INTRACOMPARTMENTAL PRESSURE MEASUREMENT IN TRAUMATIC COMPARTMENT SYNDROMES SUMMARY In order to detect the compartment syndrome, 1800 cases applied to the Orthopedic and traumatology department of Atatürk University, Medical School, between September 1990 and 1991 were included in the study. Of these patients, 50 had the compartment syndrome or the high risk of syndrome. Intracompartmental pressures in 51 extremities of 50 patients were measured by electronical digital monitoring system. There was no development of compartment syndrome in 30 cases with the pressure between 0-19 mmHg, which were followed up clically. Three cases with intracompartmental pressure between 20-29 mmHg, were followed up as though they had had the compartment syndrome because they were at high risk. Conservative procedures were performed on there patients and on 7 patients with intracompertmenta! pressures greater than 30 mmHg. Of these 10 patients, 9 came posttreatmental control and had no complications. In addition, surgical treatment was made on 11 extremites of 10 cases with intracompartmental pressure greater than 30 mmHg. The good results were obtained in 8 extremities of cases treated surgically, whereas functional sequele were seen in 3 cases. On the other hand, Intracompartmental pressures in 31 extremites of 30 cases were measured by needle-monometry technique of Ege and Yazar, and compared with the results obtained by electronical digital monitoring system. It was concluded that the needle- manometry technique was not reasonable in the diagnosis and follow-up of compartment syndrome.