Doğuştan kalça çıkığının tanı ve tedavisinde bilgisayarlı tomografinin yeri ve femoral torsiyonun değerlendirme yöntemleri
The Piace of CT in diagnosis and treatment of CDH and methods of evaluation in femoral torsion
  1. Tez No: 15923
  2. Yazar: NİHAT TOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
83 ÖZET Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda Ağustos 1990 ile Ağustos 1991 tarihleri arasında DKÇ'li olan 34 olgunun her iki kalçası bilgisayarı lı tomografi ile incelenmiş, bunların femur boynu torsiyonları, 19 olguda König-Schult yöntemi ile, 13 olguda Magiliigan yöntemi ile, 10 olguda da Reynolds yöntemiyle ölçülmüş ve BT sonuçlarıyla karşılattırıp sonuçlar sunulmuştur. BT incelemesi ile olguların kalçalarında femoral anteversiyon, asetabular anteversiyon, kalça instabilite indeksi, puivinar yağ dokusu, iliopsoasın pozisyonu, limbusun durumu, konsantrik redüksiyon, eklem kapsülü ve lig teres değerlendirilip sonuçlar tartışılmıştır. Femoral torsiyon sonuçları BT ile König-Schult yönteminde birbirine çok yakın sonuçlar verirken Magiliigan ve Reynolds yöntemlerinde çok farklı sonuçlar bulunmuştur. BT ile olguların 60 kalçasında femoral torsiyon, 48 kalçasında asetabular torsiyon, 42 kalçada instabilite indeksi ölçülmüş ve 21 kalçasında puivinar yağ dokusunun hipertrofik olduğu, 8 olguda iliopsoasın gerginliği ile ortadan daraldığı, 7 olguda lig teres'in hipertrofiye olduğu ve 3 olguda da limbusun inverte olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
84 SUMMARY The Place of CT in Diagnosis and Treatment of CDH and Methods of evaluation in Femoral Torsion. 34 patients with ÇDH applied to the Orthopedic and Traumatology departement of A. Ü. Medical School, Between Augustl990 ard August 1991 we incluted in the study Both of the hips in evey patient was evaluated in CT. The torsion of femoral neck of the patients were measured:19 cases by Konig-Schult's method ; 13 cases by Magilligan's method and 10 cases by Reynold's method were measured.Those rasults were compared with CT results and were reported. Femoral anteversion, asetabular anteversion,pulvinar adipos tissue,hip instability index position of Limbus.concentric reduction, capsule of joint (Joint capsule) and lig. teres were evaluated by CT and the results were discussed. TTJhe results of femoral torsion by CT and Konig-Schult's methods were very similar. But when we compared CT with Magilligan and Reynolds'methods, and results were different by CT evaluation femoral torsion was detected in 60 hips of cases, acetabular torsion in 48 hips,hip instability index were measured, 42 hips and hypertrophy of pulvinar adipose tissue were seen 21 hips.In cases hypertrophy of lig. teres and in 3 cases inverted limbus was detected. In addition.narrowing of capsule in miJline by streching of iliopsoas was detected in 8 cases.