31 numaralı Antalya Şer'iye Sicil defterinin transkripsiyonu, tarihi ve sosyo-ekonomik açıdan değerlendirilmesi H.1303-1306 M (1886-1888)
  1. Tez No: 159330
  2. Yazar: FATİH ÇİL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECDET HAYTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 568
Özet
560 ÖZET Osmanlı Devleti, 19. yüzyıl ortalarında önce Tanzimat Fermanı'nı, yüzyılın son çeyreğinde de Kanun-i Esasi'yi ilan ederek demokratikleşme ve toplumsallaşma alanlarında öneli adımlar atmıştır. Bu adımlar sosyal ve hukuki alanda tüm tebaa üzerinde hissedilen değişikliklere yol açmıştır. Yeni çıkarılan kanunlar ve düzenlemeler, mahkemelerin işleyişinden toplum yaşantısına kadar her alanda etkisini göstermiştir. Şer'iyye Sicilleri, Osmanlı Devleti'nin beş asırlık bir dönemini içine almakta ve devlet yapısıyla ilgili bir çok bilgiyi kapsamaktadır. Şenyye Sicilleri özellikle ait olduğu merkezin sosyal, kültürel, idari ve iktisadi yapısı ve gelişimi hakkında detaylı bilgiler içermektedir. Bu yüzden şer'iyye sicillerini araştırıp incelemeden, Osmanlı Devleti tarihi hakkında kesin yargılara varmak gerçekçi olmaz. İncelemiş olduğumuz mahkeme kayıtlarında karşımıza en çok çıkan davalar, mirasla ilgili davalardır. Bu dönemde Antalya halkı genellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşmıştır. Tarım ürünlerinin çeşitliliği ve beslenen hayvanların çok olması bu durumu göstermektedir. Antalya'da tarım ve hayvancılık çok gelişmiştir. Bunun yanında ormancılık ve dericiliğinde yaygın olduğu görülmektedir. Antalya halkı çok çeşitli mesleklerle uğraşmıştır. Antalya sosyal, kültürel ve ekonomik alanda gelişmiş bir şehirdi. Sonuç olarak;“ İncelemiş olduğumuz defter, Antalya'nın sosyal, kültürel, idari ve ekonomik yapısı hakkında tarih araştırmacıları için yol gösterici bir niteliğe sahiptir ”diyebiliriz. Fatih ÇİL
Özet (Çeviri)
561 SUMMARY The Ottoman Empire has taken important steps towards socializing and democrasy by accepting first in mids of 19 century and than in last quarter of same century. These steps have resulted in important outcomes in social and legal fields effecting all people. New laws and legal orders have shown their effects on life from courts to daily life of people. The judicial records contains valuable information about government structures for the period of last five century of Ottoman Empire. These records have detailed information about social, cultural, administrative and economical life of center that it belongs. So without investigating these redords, no realistic judgements can be mode about history of Ottoman Empire. The most common lawsuits were about inheritance in records analyzed. In this period, Antalya people occupied by agriculture and stock breeding. The agriculture and stock breeding are developed in Antalya. The variety of agricultural products one a bundance in animal number have shown this situation. In addition, it can be seen that forestry and leathering is also improved. Bolu's people worked at many different occupation. Antalya was a developed city in social, cultural and economical fields. As a result, it can be said that inventories are very valuable for historians to shed lights for the social, cultural, administrative and economical structure of Antalya. Fatih ÇİL