Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Mehmet Fuzuli adına Elyazmalar Enstitüsü'ndeki seçilmiş yazma kitap çeşitleri
Chosen handwritten book bindings in Azerbaijan National Sciences Academy handwritings institute on behalf of Mehmet Fuzuli
- Tez No: 159474
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HABİB İŞMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
VI ÖZET Bu çalışma, III bölümden oluşmaktadır: I. Bölümde cilt sanatının İslam'dan önce ve sonraki tarihi sürecini ve bu süreç içerisinde Türk-İslam cildinin geçirdiği dönemler anlatılmaktadır. Bununla paralel olarak Türk cilt sanatının“modern cilt”adı verilen bölümünün biçim ve uygulama yönünden farklılıkları da dile getirilmiştir. Cilt sanatında kullanılan değişik araç ve gereçlerin yanı sıra Türk cilt sanatındaki üslup ve motiflere de değinilmiştir. Türk cildinin parçalan ve çeşitleri de çalışma içerisindeki yerini almıştır. II. Bölümde Azerbaycan'ın kültür ve sanat gelişimi hakkında kısaca verilen tarihî bilgilerden sonra Azerbaycan cilt sanatının geçmişi, Azerî ciltçiler, bu sanatla ilgili diğer kitap ve çalışmalar ele alınmaktadır. Azerbaycan Millî İlimler Akademisi Mehmet Fuzûlî Adına Elyazmalar Enstitüsü'nün tarihçesi, birimleri, burada bulunan yazma ve matbu eserler hakkında kısaca bilgi verilmektedir. III. Bölümde ise Enstitü' de bulunan yazma eserler arasından seçilmiş bazı eserlerin ciltlerinin incelenmesi, katalog ve künye tanımlamalarına ait detaylar yer almaktadır. İncelenen ciltlerin resim ve çizimleri de ayrıca verilmektedir.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY This work consists of three parts. At first part it is investigated the pre-Islamic and post-Islamic historical process of binding art and periods of Turkish-Islamic binding art within this process. Beside the varied tools and equipments used in the binding art it is mentioned the style and motifs of the Turkish binding art. It is also investigated the segments and kinds of the Turkish binding. At the second part, after the brief historical information about the culture and art development in Azerbaijan it is investigated the past of the Azerbaijan binding art, bookbinders in Azerbaijan and books/works relevant to this art. Besides, it is given information about history, units, handwritings and pressed books exist in the Azerbaijan National Sciences Academy Handwritings Institute on behalf of Mehmet Fuzuli. At the third part it is given detailed informations about some chosen patronymic definitions, handwritings and catalogues that are exist in the Institute. It is also given photos and drawings of this bindings.