Anne eğitim programının 4-6 yaş grubu çocuğu olan alt sosyo ekonomik düzeydeki annelerin ve babaların aile ilişkilerini algılamasına etkisinin incelenmesi
An Investigation of the effect of the mother training program on the family relations perceptions of low-socia economic level parents with 4-6 years old children
  1. Tez No: 159473
  2. Yazar: ZEYNEP KURTULMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Anne Eğitim Programının 4-6 Yaş Grubu Çocuğu Olan Alt Sosyo Ekonomik Düzeydeki Annelerin ve Babaların Aile İlişkilerini Algılamasına Etkisinin İncelenmesi Bu araştırma, 4-6 yaş grubu çocuğu olan alt sosyo ekonomik düzeydeki annelere verilen“Anne Eğitim Programı”nın annelerin ve babaların aile ilişkilerini algılamasına etkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Sincan Toplum Merkezi'nin bulunduğu bölgede yaşayan 4-6 yaş grubunda çocuğu olan anneler arasından saha çalışması sonucunda belirlenmiş, çalışmaya istekli anneler örnekleme dahil edilmiştir.Deney grubu 20, kontrol grubu 20 olmak üzere toplam 40 anneden oluşmuştur. Araştırmada ön test, son test ve kontrol gruplu araştırma deseni kullamImıştır.Araştumada kullanılmak amacı ile araştırmacı tarafından“Anne Eğitim Programı”hazırlanmıştır.Deney grubundaki annelere haftada bir gün 90 dakika süren yedi oturumluk anne eğitim programı uygulanmışur.Kontrol grubuna ise herhangi bir eğitim verilmemiştir. Araştırmaya katılan annelerin ve babaların aile ilişkilerini ölçmek amacı ile Bulut (1990) tararından geliştirilen Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ) kullamlmıştrr.Aile Değerlendirme Ölçeği deney ve kontrol grubundaki annelere ve babalara Anne Eğitim Programı öncesinde ön test, eğitimin sonunda ikinci izleme çalışmasından sonrada son test olarak uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubundaki ailelerin Aile Değerlendirme Ölçeğinin yedi alt ölçeğine göre aile ilişkilerini algılama düzeylerinin Anne Eğitim Programı sonucunda ön test ve son test değerlendirmeleri için tek faktörde tekrarlı ölçümler için iki faktörlüİİ ANOVA uygulanmıştır.Deney grubundaki annelerin yaşlarına göre Anne Eğitim Programı sonucundaki ön test son test karşılaştırmaları için Kruskal Wallis testi uygulanmıştır.Deney grubundaki annelerin çocuk sayılarına göre Anne Eğitim Programı sonucundaki ön test son test karşılaştırmaları için Mann Whitney U-Testi uygulanmıştır. Bu araştırmada Anne Eğitim Programı sonucunda deney grubunun aile ilişkilerini algılama düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir gelişme olduğu bulunmuştur (p< 0.001). Kontrol grubundaki anne ve babaların son test puanlarında olumlu yönde bir değişim gözlenmemiştir (p>0.05). Deney grubundaki annelerin ve babaların Anne Eğitim Programı sonucunda ön testten son testte olan değişimleri çocuk sayılarına ve annelerin yaşma göre farklılık göstermediği saptanmıştır (p> 0.05). Bu bulgular sonucunda Anne Eğitim Programının annelerin aile ilişkilerinde önemli gelişmeler sağladığı düşünülerek bu tür programların babalara da uygulanarak yaygınlaştırılması önerilmektedir. Anahtar Kelimeler Anne Eğitimi, Aile Eğitimi, Aile İlişkileri, Aile İlişkilerini Algılama.
Özet (Çeviri)
iii ABSTRACT An Investigation of the Effect of the Mother Training Program on the Family Relations Perceptions of Low-Socio Economic Level Parents With 4-6 Years Old Children The aim of the study is to analyse the effects of“Mother Training Program”on the perceive of the family relations by mothers and fathers. Program was offered to those mothers with 4-6 years old children. Mothers in the sample are selected from those living in Sincan Social Center.They voluntarity participated in the study A total of 40 mothers were the subjects of the study (20 in the control, 20 in the experiment group). The design of the study includes pretest, post test and control group.The program was developed by the author.The training program included seven seaons for seven weeks (90 minute per a week).Control group did not receive any training. In order to measure the views of both parents on the family relations Family Assesment Scale (FAS) (Bulut 1990) was used.lt was administrated as pretest and post test. In order to make comparisions between groups, two-way ANOVA was used. The Kruskal Wallis test is used to make comparisions between pretest and post testScores the Mann-Whitney U-test is employed for pretest-posttset comparisons of experiment mothers according to the number of children. It is found that statistically sicnificant improvement occurred in the views of experiment mothers regarding family relations as a result of the training program (p >.001). However any such improvement was not found in the control group (p> 0.05).IV The changes observed in the experiment group from pretest to posttest are not influenced by the number of the chilren and the age of mothers (p < 0.05). Based on these finding it is possible to conclude that Mother Training Program leads to positive changes in the family relations.Thus, the use of such programs are recommended. Key Terms: Mother Training, Family Training, Family Relations, Perception of Family Relations.