Zaman serisi analizleri için bilgisayar altyordamlar paketi geliştirilmesi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 15950
  2. Yazar: LEVENT ŞENYAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİKRET İKİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
ABSTRAKT Bu çalışma zaman serisi analizlerinin temel fonksiyonları, spectral analiz, ARMA ( Autoregressive Moving Average) ve TF (Transfer Fonksiyonu) modelleri için geliştirilmiş çoğu biribirinden bağımsız 55 altyordam içeren bir kütüphaneden oluşmaktadır. Bazı diğer temel istatistiksel, matematiksel ve kütük işlemlerine ilişkin altyordamlarla da bu çalışma desteklenmiştir. Tüm altyordamlar Fortran 77 programlama dilinde hazırlanmışlardır. Bu çalışmanın ana amacı, kronolojik verileri kullanan değişik bilim dallarındaki araştırmacıların, zaman serisi prosedürlerini, kullanıma hazır bulundurmasıdır. ABSTRACT This study is a Library of 55 subroutines that covers basic functions of time series, specral analysis, ARMA (Autoregressive Moving Average) and TF (Fransfer Function) models, most of them independent of each other. Some of the subroutines have been prepared to support the study which are some basic subroutines of mathematics, statistics and file operations. All subroutines have been prepared using Fortran 77 programming language.. The main object of this study is to provide ready-made time series procedures to a large amount of researchers of various horizons who are involved with the analysis of chronological data. -o-
Özet (Çeviri)