Prolog ortamında genel amaçlı bir iş planlayıcısının geliştirilmesi ve rhino robot koluna uyarlanması
  1. Tez No: 15951
  2. Yazar: ALPAY MUZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TURHAN TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ABSTRACT Bu çalışmada, işleri gerçekleştirmek İçin gerekil olan hareket dizisini üreten bir planlayıcı tasarlanmış ve Rhino XR-3 robot kolu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Dizge robot programlamayı kolaylaştırmak İçin bazı araçları kullanıcrya sunmaktadır. Bu araçlar özellikle, tanımlanması kolay olmayan alanlardaki karmaşık harekete gereksinim duyan İşlerde gereklidir. Dizge Rhino robot kolu için gerçekleştirilmişsede, değişik robotlara kolayca uyarlanabilir. Bununla beraber, sıradüzenli yapısından dolayı, değişik alan gösterimlerinin kullanılabilmesi olasıdır. ABSTRACT In this study, a planner for generating necessary action sequence for performing tasks is designed and Implemented on Rhino XR-3 robot arm. The system offers tools for simplifying robot programming. These tools are partlcually essential for tasks requiring complex motions in domains which are not easily to representable. Although implemented on Rhino arm, the system is quite fieJdble and can be adapted to different robots. Moreover, because of the hierarchical structure used, different domain representation can also be used. ü
Özet (Çeviri)