Soyut heykelde kütle-boşluk ilişkileri
The relations between mass and space in abstract sculpture
  1. Tez No: 159545
  2. Yazar: TANSEL ÇEBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. MÜMTAZ DEMİRKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada; soyut sanat kapsamında iki kutup olarak kabul edilen kütle ve boşluk durumları irdelenmiş ve yaratım sürecinde kütlenin us tarafından sezgisel kavrayıştaki etkisi araştırılmıştır. İlk çağlardan günümüze kadar olan soyut anlayışı bilim, felsefe ve sanat bakımından ele alınmış, sanatta soyut biçimlere yönelişin sebepleri araştırılmıştır. Soyut bir yapı olarak tasarlanan heykelin indirgenebildiği en sade, en temel biçim olan kütle ile kütleyi hantal bir yığın olma durumundan çıkaran, parçalar arasında mekansal bir alış - verişle dengeyi sağlayan boşluğun, yapıtın kurgulanmasındaki rolüne açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Bu anlamda günümüz çağdaş sanat ortamında“ soyut ”kavramım çözümlemek için kullanılan kavramlar irdelenmiş ve bu kavramların tarih içindeki değişkenliği örneklerle gösterilmiştir. Uygulamalarda; soyut heykelde kütle - boşluk ilişkileri ve bu ilişkilerin plastik değerlere yansımaları açıklanmaya çalışılmıştır.Anahtar Sözcükler Soyut, Kütle, Boşluk, Soyutlama, Özdeşleyim, İçbükey, Dışbükey
Özet (Çeviri)
An Artwork Report Study, Ankara 2006. In this study; the various states of mass and space that are considered as two poles in terms of abstract art have been examined and the influence of perceptive comprehensibility of the mass by the mind during the creativity process has been researched. The study has also dealt with the idea of“ abstract ”from antiquity to date in terms of science, philosophy, art and the reasons for the inclination towards abstract forms in art have been tried to be uncovered. The role of mass, in the making of the work, which is the purest and the most fundemental form that the sculpture has been reduced to and space which transforms mass into something other than a coarse structure has providing a balance by a spatial exchange between particles has been attempted to be clarified. In a similar vein, in today' s contemporary art, the conceptions that are used to resolve the notion of“ abstract ”have been examined and the transformations of these conceptions in history have also been exemplified. In practices, the relations between mass and space in abstract sculpture and the reflections these relations have on plastic values have been attempted to be explained.Key Words Abstract, Mass, Space, Abstraction, Sincere Feel, Inside Curve, Outside Curve